Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması 2010

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından dördüncüsü düzenlenen ve yine büyük ilgiyle karşılanan Kadın Gözüyle Hayattan Kareler ’10 fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan 42 eserin yer aldığı sergi, 06–21 Mayıs 2010 tarihleri arasında Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde gezilebilir.

Anadolu Hayat Emeklilik’in bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve jüri üyeleri tarafından sergilenmeye değer bulunan 42 eser, 06-21 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde fotoğrafseverlerle buluşuyor. Teması geçtiğimiz yıl olduğu gibi “Hayata Dair” olarak belirlenen sergi, bu yıl da “Anneler Günü” haftasına denk getirilerek tüm annelere ithaf edildi.

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışmasında dereceye giren yarışmacılar başarı sertifikalarını, 6 Mayıs tarihindeki sergi açılış töreninde, Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu’nun elinden aldı. Uğurlu, ödül töreninde yaptığı konuşmada: “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışmamızı yaptığımız işlerde bize daima ilham veren kadınlarımıza ve her şeyin en iyisine layık olan annelerimize ithaf ettik. Bu yıl fotoğraf yarışmamıza olan ilgi daha da arttı ve 1505 amatör ve profesyonel kadın fotoğrafçı, 6 bin 780 eserle yarışmamıza katıldı. Değerli jüri üyelerimiz Prof. Dr. Güler Ertan, Aramis Kalay, Adnan Sokol, Ömer Serkan Bakır ve Betül Çığır, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu danışmanlığında titiz bir çalışmanın ardından, sergiye katılmaya hak kazanan fotoğrafları belirledi.” dedi.

Yarışma süresi boyunca Anadolu Hayat Emeklilik’e yollanan fotoğrafların sahipleri arasında profesyoneller kadar amatör yarışmacıların da olduğunu vurgulayan Uğurlu: “Bize iletilen tüm fotoğraflar,  kadınların hayatın aynası olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Birbirinden değerli 7 bine yakın fotoğraf arasından jüri üyelerimizin seçim yapmakta oldukça zorlandığını söylemeliyim. Huzurlarınızda tüm katılımcılarımıza duygularını ve yaratıcılıklarını ortaya koyma cesareti gösterdikleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Anadolu Hayat Emeklilik’in Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında düzenlediği Kadın Gözüyle Hayattan Kareler ‘10’un sonuçları 29 Mart 2010 tarihinde açıklandı. Yarışmada Bursa’dan Sevim Güler “Yaşıyorum, ama nasıl…” adlı eseriyle birinci, İstanbul’dan Ekin Onat von Verhart “Ben kimim?” adlı eseriyle ikinci ve Aydın’dan Funda Bekiş “Emekle bütünleşmek” adlı eseriyle üçüncü oldu.

Kazananların ağzından Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2010…

BİRİNCİ

Sevim Güler, Bursa

Eser: “Yaşıyorum, Ama Nasıl…”

“Evinden çıkarken karşılaştık 80 yaşındaki Fadime Teyze ile. Sıcak bir tebessümle selamladı beni. Mahalle bakkalına gidiyormuş. Yol boyunca sohbeti eşlik etti bana. Yaşadıklarını, hayatını anlattı tüm samimiyetiyle. ‘Buraların ekmeği pek bi güzeldir’ deyip, aldığı ekmeğini pay etti bana. O anlattı ben dinledim, o anlattı ben sadece dinleyebildim… ‘Yaşıyordu, ama nasıl?’ diyebildim sadece içimden… Tekrar evinin önüne geldiğimizde, o ana kadar kapalı olan makinemi açtım ve birkaç kare fotoğraf istedim, utana sıkıla… Hayatlarının içine çok fazla dahil olduğum anda nedense çekiniyorum, sebepli sebepsiz… Ama Fadime Teyzem nasıl da rahatlattı beni. ‘Tabi kızım, seve seve’ dedi. Tüm saf ve temiz yüreğiyle objektifime baktı. Ve bana sadece deklanşöre basmak kaldı.”

İKİNCİ

Ekin Onat von Merhart, İstanbul

Eser: “Ben Kimim?”

“Anadolu Hayat Emeklilik’in ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler’ yarışması yalnızca kadınlara söz hakkı tanıyan nadir bir platform olmasından dolayı yeri benim için biraz daha farklı… Bu fotoğraf, kimliğini ve varlığını sorgulayan, kendini ait hissettiği yerden ve şartlardan zorla yabancılaştırılmaya çalışan bir kadını anlatıyor. Kadın olmanın biraz daha zor olduğu bir ülke de, Fas’ta çekilen bu fotoğraf; ülkemde yaşayan her kadın adına çektiğim oto portrem… Bu nedenle böyle bir yarışmada ödül almak büyük bir onur, bir kadın olarak düşüncemin, bir fotoğraf sanatçısı olarak resmimin onaylanmış olması benim için büyük mutluluk.”

ÜÇÜNCÜ

Funda Bekiş, Aydın

Eser: “Emekle Bütünleşmek”

“Hava, su, toprak ve ateş dört unsur evrenin yaradılışını anlatır ki; insanın çamurla şekillenip ateşle olgunlaşmasını insan evreleriyle eşleştirdiğinde bir an çekim sırasında hayattan alınan gerçek bir kare olarak gözlerime düştü önce, sonrası bu içgüdüyle deklanşörüme dokunmaya başladım, art arda çektiğim her kare yeni bir hayat gibi düştü kadrajıma… Zanaatın, sanatla buluştuğu noktada emeğe verilen bu ödül için ve seçkiye layık bulan jüri üyelerine ve hayata sanatsal bakan Anadolu Hayat Kurumuna içten teşekkür eder saygılarımı sunarım.”

Kadınların gözünden en güzel 42 kare 21 Mayıs’a kadar Tepe Nautilus’ta

Amatör-profesyonel  tüm kadınları fotoğraf sanatına yöneltmeyi amaçlayan Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışmasında sergilenmeye layık görülen toplam 42 eser, 21 Mayıs’a kadar Tepe Nautilus’ta görülebilir Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf sergisinde sanatseverlerle buluşan tüm fotoğraflar, her yıl olduğu gibi 2010 yılında da hazırlanan özel bir katalogla ölümsüzleştirildi…

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.