Hz. Muhammed’in resmini Marslılar mı yaptı?

mahomet6-horzBaşlık ve görsel için çok özür dilerim.Elbette bir ironi. Çok hassas bir konu farkındayım ve kimsenin manevi duygularını rencide etmek gibi  bir niyetim yok. Arama sonuçlarında böyle bir başlıkla çıkmasını sağlamak , bu saçmalığa bir nebze olsun katkıda bulunmak   gayesiyle yazıldı.

Bu mesele birkaç sene önce konuşulmuş  önemli bir gelişme olmayınca gündemden düşmüştü. Fakat artık sözkonusu resim yaygınlaşmaya başladı. Halk kültüründe yer bulmuş   Hz. Ali’nin resimleri gibi bu resim de özellikle İran’da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Solda görselini verdiğimiz resim peygamberin sureti diye cep telefonlarına mesaj olarak gönderilmeye başlandı. Arkasında ise bugünün Türkiye’sinde çok tanınan dini gruplar (cemaatler,tarikatlar) olduğu söyleniyor. Sözde  Hz. Muhammed’in Şam yolculuğu sırasında görüştüğü Rahip Bahira onun resmini yapmış?

Daha ilk bakışta, değil Ortadoğu’da 6.yüzyılın bilinen dünyasında bu resmi yapabilecek teknik kapasiteye sahip bir ressamın olamayacağını  resimden az çok anlayan herkes anlar.  Hiperrealizm o çağda dünya üzerinde henüz mevcut olmadığına göre bu işin arkasında mutlaka dünya dışı varlıklar, mesela Marslılar olmalıydı (!)

Gerçek olan ise bu fotoğrafın doğulu genç kız ve kadınların erotik fotoğraflarını oryantal dekor olarak kullanan 1878 Avusturya doğumlu Rudolf Lehnert’ e ait olduğudur. (sağdaki görsel) Siyah beyaz çekilen fotoğraf  sonradan renklendirilmiş.  İşin buraya kadar olan kısmını fazla uzatmadan aşağıda linklerini verdiğim bağlantılar  Türkçe’ye çevrilip incelenirse konu net biçimde anlaşılacaktır.

Resim  İran mahreçli olduğuna göre dönüp dolaşıp Peygamber ve Rahip Bahira’yla ilişkilendirilmesi ancak  ‘Acem Palavrası’ yla izah edilebilir.  İşin trajikomik tarafı müslüman kadınların erotik fotoğraflarını çeken batılı oryantalistin bir fotoğrafını Hz. Muhammed’in resmi olarak kabul eden ve bunu geniş kitlelere mal etmeye çalışan zihniyetin İslamiyet’e verdiği zarardır. Bu işlerin sonu nereye varacaktır? Son yıllarda İslam adına yapılan yanlışların varacağı son nokta bu mudur?

Gel de şimdi  abide şairi  anma;

Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile…
Alem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!
Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir;

(Mehmet Akif  Ersoy)

 

Kenan Böğürcü- 19.01.2014

***

-

-http://lehnertandlandrock.net/bio.html

-http://www.arcadja.com/auctions/fr/lehnert_rudolf__landrock_ernest/artiste/81366/

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.