Gio Ödülleri 2012

Hayal gücünüzü ve kaleminizi törpüleyin! Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD), Türk edebiyatında ve sinemasında hayal gücünün yaygınlaşmasında büyük katkıları olan usta yazar ve sinema eleştirmeni Giovanni Scognamillo onuruna 2012 GİO Ödülleri’ni düzenliyor. FABİSAD olarak, her sene düzenlenecek bu ödüllerin sanatımızda yaratıcılığın desteklenmesinde önemli bir yeri olacağına yürekten inanıyoruz.

2012 GİO Ödülleri’ne ülkemizin değerli kurumlarından TAV Havalimanları Holding ana sponsor, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ve Sobee Studios Gümüş Sponsor, İtalyan Kültür Merkezi mekan sponsoru, Cohn&Wolfe İstanbul ise medya sponsoru olarak destek veriyor. Ülkemizde hayal gücünün ve yaratıcılığın gelişmesine önem veren ve katkı sağlayan tüm bu kurumlarımıza teşekkür ediyoruz.

GİO Ödülleri 2012’de “Roman”, “Öykü” ve “İllüstrasyon” dallarında verilecek. Her üç ödülde de ana kriter, adayların fantastik, bilimkurgu ve korku türlerinde eserler olmaları.

GİO Roman Ödülü 2011 ve 2012 senelerinde yayınlanmış romanlar arasında yapılacak değerlendirme ile verilecek. Özel bir başvuru gerektirmeyecek. FABİSAD üyesi sanatçıların oylarıyla belirlenecek 10 roman, alanında yetkin, bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek.

GİO Öykü Ödülleri’ne henüz hiçbir yerde yayınlanmamış kısa öyküler aday olabilecek. Değerlendirme, FABİSAD üyesi yazarların oluşturduğu bir jüri tarafından yapılacak.

GİO İllüstrasyon Ödüllerine, fantastik, bilimkurgu ve korku türünde yayınlanmış Türk edebiyatından eserlerden ilham alınarak resmedilen illüstrasyonlar aday olabilecek. Değerlendirme bu alanlarda uluslararası çalışmaları bulunan, deneyimli çizerlerden oluşan bir jüri tarafından yapılacak.

Önümüzdeki senelerde GİO Ödüllerinin kısa filmden çizgi romana ve senaryoya pek çok farklı alanda da verilmesi planlanıyor.

BAŞVURU KOŞULLARI VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Tüm ödüllerde, fantastik, bilimkurgu ya da korku türlerinde eserler değerlendirmeye alınacaktır.

2012 GİO ROMAN ÖDÜLÜ

Kapsam : 2011 – 2012 yıllarında basılmış romanlar

Ön Eleme: FABİSAD üyeleri tarafından oylama ile gerçekleştirilecektir. Belirlenen 10 roman, nihai değerlendirme için jüriye sunulacaktır.

Jüri Üyeleri: Asuman Kafaoğlu Büke, Bülent Somay, Doğan Hızlan, Ömer Türkeş, Sevin Okyay

Ödül : 3.000 TL ve GİO heykelciği

2012 GİO ÖYKÜ ÖDÜLÜ

Jüri Üyeleri: Altay Öktem, Barış Müstecaplıoğlu, Doğu Yücel, Kutlukhan Kutlu, Sadık Yemni

Son Başvuru Tarihi: 31.12.2012

Öykü Uzunluğu : En fazla 7.500 kelime

Katılım Şekli : Öyküler adresine gönderilecektir. Öykülerin üzerine, yazar tarafından belirlenmiş, içinde en az 1 rakam olan bir “rumuz” yazılacaktır. Öykülerin üzerinde kesinlikle yazar ismi belirtilmeyecektir. Öykü ile birlikte, yazarın ismini, e-posta adresini, telefonlarını ve rumuzu içeren ikinci bir dosya gönderilecektir. (Dosyaların iki ayrı e-posta eki halinde gönderilmesi gerekmektedir.)

Ödül: 1.000 TL ve GİO heykelciği

En başarılı beş öykünün yazarlarına FABİSAD plaketi verilecektir. Bu öyküler, FABİSAD internet sitesinde ve etkinliklerinde hayal gücü dostlarıyla buluşacaktır.

2012 GİO İLLÜSTRASYON ÖDÜLÜ

Değerlendirilecek Eserler: Fantastik, bilimkurgu ve korku türlerinde, Türkçe kaleme alınmış basılı eserlerden yola çıkılarak çizilmiş olması ön koşulu aranacaktır. Bu ön koşula uygunluk, FABİSAD üyesi sanatçılardan oluşan bir ön kurulla değerlendirilecektir.

Jüri Üyeleri: Ergün Gündüz, Melike Acar, Ertaç Altınöz, Yıldıray Çınar, Kerem Beyit

Son Başvuru Tarihi: 31.12.2012

İllüstrasyon Formatı ve Büyüklüğü : JPEG formatında, en fazla 5 MB büyüklüğünde

Katılım Şekli : İllüstrasyonlar adresine gönderilecektir. İllüstrasyonların üzerine, eser sahibi tarafından belirlenmiş, içinde en az 1 rakam olan bir “rumuz” yazılacaktır. İllüstrasyonların üzerinde kesinlikle eser sahibinin ismi belirtilmeyecektir. İllüstrasyon ile birlikte, eser sahibinin ismini, e-posta adresini, telefonlarını, ilham aldığı edebiyat eserini ve rumuzu içeren ikinci bir dosya gönderilecektir. (Dosyaların iki ayrı e-posta eki halinde gönderilmesi gerekmektedir.)

ÖDÜLLER

Ödül: 1.000 TL ve GİO heykelciği

En başarılı beş illüstrasyonun çizerlerine FABİSAD plaketi verilecektir. Bu ilüstrasyonlar, FABİSAD internet sitesinde ve etkinliklerinde hayal gücü dostlarıyla buluşacaktır.

ÖDÜL TÖRENİ

Ödül Töreni Nisan 2013’te İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenecektir. Günü ayrıca duyurulacaktır. Tüm ödüller aynı gün açıklanacak ve ödül sahiplerine teslim edilecektir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.