Resim sevinci paydaşlığında ‘Tamamlanmış Düşünce’

"Tamamlanmış düşünce" (autumn sun II) _ 90x60 _yağlıboya_ 2011 "

Nilüfer Usta_Tamamlanmış düşünce , 90×60 ,2011

Güven ve güvensizlık, ümit ve ümitsizlik, onur ve onursuzluk, korku ve cesaret sarmalında bıçak sırtı günler geçiriyoruz. Biraz soluklanarak geriye sarmak ve sizi ılık bir aralık gününe davet etmek istiyorum.

Yer, Bursa Tayyare Kültür Merkezi,Sami Güner Galerisi; mutad olduğu üzere haftalık sergi gezintisi yaparken görmüştüm Nilüfer Usta’nın ‘Yaşamdan İzlenimler’ adlı sergisini.

Tanıtım yazısında bu genç ressamın 1988 Soma doğumlu olduğu, 2010 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olarak 2011 yılında Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Yüksek Lisans Programının Resim Ana Sanat Dalı’nı kazandığı ve halen Yüksek Lisans eğitimine devam etmekte olduğu yazılıydı. Tez konusu olduğu için resimler ağırlıklı olarak portreydi.  Fakat iki farklı eser diğerlerinden hem teknik hem de konu olarak farklıydı. Resimlerini inceledikten sonra anı defterine aşağıdaki ifadeleri yazmıştım;

“Serginizin bütün enerjisi “Tamamlanmış Düşünce” ve “Hazırlık Aşaması” adlı iki eserinizde toplanmış. Bu eserlerinizdeki deneysel çabanın sunduğu sanatsal olanakların bilmem farkında mısınız? Özgün bir tarza sahip olmanın yolu bana kalırsa bu iki eserinizin üzerinden geçiyor. Saygılarımla.”
15.11.2013 Kenan Böğürcü saat:16.00

Zaten sergi afişinde de ”Tamamlanmış Düşünce” adlı eserini kullanmış olması tekniğine güvendiği gösteriyordu .Jakson Pollock ‘un  ”Damlatma tekniği (drip painting)” in çoşkulu deneyselliği üzerinde yoğunlaştıkça yeni, özgün keşiflere yelken açılabilirdi.

Öte yandan ‘Tamamlanmış Düşünce”,  ismiyle beraber 1924 yılında Andre Breton’un Sürrealizm bildirisiyle de örtüşüyordu. Bildiride yazın ve resim tarafından öngörülen yeni bir yöntemden , düşüncenin gerçek işleyişini ortaya koymak için kullanılan katıksız bir ruhsal otomatizmden bahsediliyordu . Aklın hiçbir denetlemesi, hiçbir ahlaki ya da estetik tasa olmadan düşüncenin kendini ortaya koyması.  Sürrealizm, ihmal edilmiş belli bazı çağrışım formlarının daha yüksek gerçekliğine, rüyanın genel gücüne, düşüncenin belli bir amaçtan uzak oyununa dayandığına göre, eser bu oyuna dahildi.

Geçtiğimiz günlerde eser sahibi Nilüfer Usta’dan bir mesaj aldım. Şöyleydi;

İyi günler Kenan bey. “Tamamlanmış Düşünce” isimli çalışmam Newyork Broadway galeride sergileniyor. Eseri daha önce katıldığım bir etkinliğin fotoğrafları aracılığı ile görmüşler. Bana mail aracılığı ile ulaştılar ve benimle çalışmak istediklerini belirttiler. NY ARTS MAGAZİNE isimli dergi bir yıl boyunca benim tanıtımımı üstlendi. Şu an eserim hem derginin internet sayfasında () hem de yurt dışında sergilenmektedir. TRT TÜRK Zamandan /Mekandan programı serginin haberini yapmış .Bu güzel haberi sizinle paylaşmak istedim.  İyi günler dilerim. http://tvarsivi.com/player.php?y=115&z=2014-02-10+19%3A11%3A00

Hem Nilüfer Usta hem de kendi adıma çok sevinmiştim. İkimiz de on ikiden vurmuştuk.

Kenan BÖĞÜRCÜ-01.03.2014

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.