Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde Türk El Dokumaları

Printİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, tarihin görünmeyen hazinelerini İstanbul halkı için arşivliyor. İBB Kültür Müdürlüğü’nün, ‘Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde Türk El Dokumaları’ başlığıyla düzenleyeceği etkinlikte Türk el dokuma tarihi güz yüzüne çıkarılacak.

15 Mart Cumartesi günü 15.00’da Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte Ahmet Aytaç Osmanlı ve Türk dokuma tarihini anlatarak arşiv çalışmalarıyla ilgili önemli tespitlerde bulunacak. Osmanlı el dokumacılığı ile ilgili belgeler, belgelere konu olan dokuma adları ve dokuma ile ilgili belgeler hakkında bilgiler verilecek. Programın sonunda Ahmet Aytaç ve Merve İlbak’ın yazmış olduğu ‘Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde Türk El Dokumalarına Dair Önemli Kayıtlar’ adlı kitap katılımcılara hediye edilecek.

Ahmet Aytaç kimdir ?

Ahmet Aytaç, 1991 yılında Selçuk Üniversitesi Karaman MYO’da uzman öğretim elemanı olarak çalışmaya başladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi El Sanatları Eğitim Bölümü’ne geçti. Aytaç, AKFİD kurucu Başkanı olup, İstanbul Halı- Kilim Derneği’nin yönetim kurulu üyesi ve Genel Sekreteri olarak görevini sürdürüyor.

Ödüller: Azerbaycan İlimler Akademisi Nişanı, Akdeniz Üniversitesi Bilime Sanata Katkı Ödülü, Selçuk Üniversitesi Bilime Sanata Katkı Ödülü, Türk Silahlı Kuvvetleri KKK Hizmet Nişanı.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.