Yarım asırlık tiyatro!

Okan Şahin

Galatasaray Lisesi mezunu, ilerici tiyatro anlayışı ile bildiğimiz Asaf Çiyiltepe !963 yılında İstanbul da devam ettiği Arena Tiyatroyu Ankara’da devam ettirme heyecanı ile Ankara Sanat Tiyatrosu’nu kurdu. Ankara’nın en eski ve en tatlı mekanına sahip özel bir tiyatro olan AST, ellinci yaşını bu sezon kutlayacak.

Son iki üç sezondur canlanan AST, bu sezon ise ellinci yaşına merhaba diyecek bir oyunla karşımıza geliyor. Devlet Tiyatrosunda yönetmen olan Yücel Erten, Yine devlet tiyatrosu bu sene Aziz Nesin oyunu istiyor. Yücel hoca da bir tane yetmez iki tane oyun sahneye koyarım diyerek, Ankara Sanat Tiyatrosunun bu sezon sahneleyeceği Selamun Kavlen Karakolu’nu oyunlaştırıp AST’nin deneyimli ve bir kaç tane yeni mezun olmuş oyuncularıyla çalışmalarına başlıyor.

Kadrosunda Hakan Güven,Mahir İpek, Mehmet Ulusoy, Ali Alıcı, Erdem Ulusal gibi deneyimli, kendi içinden yetişmiş oyuncular ile Ankara’lı sanat severlere Aziz Nesin ‘nin gülüdüren ve güldürürken düşündüren oyunu ile karşımıza çıktı. 6 Aralık perşembe günü basın galası yapacak olan oyun bilet bulmakta zorlanana Ankaralılar tarafından rağbet görüyor.Kısaca oyun İki dolandırıcının açtığı sahte karakolun, hem halk hem de devlet tarafından ciddiye alınmasıyla yaşanan karmaşayı ele alan oyunu yine 50inci yılını kutlayan Yücel Erten uyarladı. Daha önce Aziz Nesinin en çok bilenen eseri Zübüğü oyunlaştıran AST, Aziz Nesin sayesinde yakaladığı ivmeyi bu sene de devam ettirmişe benziyor.

Ankaralı Sanat severler, bu sene ki AST de deki değişimi fark etmiş olmalılar. Tiyatro , normla gelip oturup kahvenizi içip, o AST’nin ne oyunlar ne oyuncular görmüş sahnesinin yanındaki kafesinde AST nin yarım asırlık kokusunu içinize çekerek, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Selamun Kavlen Karakolun da, tutuklu yazar Mustafa Balbay’a da merhaba demeyi ihmal etmiyor. Her oyun da tutuklu kaldığı güne istinaden rakamlar verilirek değerli aydınımıza bir nevi destek oluyor.

Ankaralı seyircilerden de erken davranabilirseniz, Ankara’ya yolunuz düştüğünde AST nin ruhuna yakışır bir ortam da çayınızı içip tiyatro gazetesine göz gezdirdikten sonra oyunu bekleyebilirsiniz.Ama kesin bir şey var orada olduğunuz dakikalar harcadığınız zaman ve enerjiniz oyun sonunda yüzünüzde ki gülümseme ile bütün yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

İyi seyirler efendim

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.