Ferhan Şensoy’la Muhalif Başkan röportajı

S: Merhabalar Ferhan Bey, Son Ders filminin ardından sinemaya 5 yıl ara verdiniz. Muhalif Başkan filmi için sizi nasıl ikna ettiler?

Ferhan Şensoy: Yılda 11 ay muntazaman tiyatro yaptığım için benim sinemayla ilişkim “ara vermek” olarak adlandırılamaz. Benim bir sinema projesine dahil olabilmem için o işin kısacık tatilime denk gelmesi gerekiyor, bugüne kadar çektiğim tüm filmler tatilime denk geldi. Ben tiyatronun yanında sinema yapıyorum. Yani ben tiyatroyla evliyim, sinema benim kaçamağım. Tabii ki bu denk düşme içerisinde gelen senaryodan da hoşlanmam gerekiyor. Muhalif Başkan senaryosu bana geldikten sonra da birkaç kez yazıldı ama öykü güzel bir öyküydü; günümüze göndermeleri olan, bugün muhalefette bulunan belediye başkanlarının başlarına gelenlerin altını ironik bir anlatımla çizen bir öykü. Bunun içinde bir de aşk hikayesi var; buruk bir hikaye.

S: Peki senaryo elinize geçtiğindeki ilk düşüncelerinizle, filmin son halini izledikten sonraki düşünceleriniz arasındaki fark nedir? Seyirci bu filmden çıktığında nasıl bir hissiyat içinde olacak?

Ferhan Şensoy: Ben maalesef filmi izleyebilmiş değilim fakat sette gördüklerim kadarıyla konuşabilirim; Tirilye mükemmel bir atmosfere sahip olan bir plato, orada birçok güzel film çekilmiş. Muhalif Başkan’ın çekimlerine yerel halk da katıldı; lokal bir film oldu. Ayrıca görseliyle de çok farklı bir film çektik. Tabii ki içindeki öyküyü anlatmak istemiyorum, insanları çok etkileyeceğini düşündüğüm paralel kurgu bir öykü var. “Buruk bir güldürü” dememin sebebi odur.

S: Çekimler ne kadar sürdü?

Ferhan Şensoy: Aşağı yukarı dört hafta sürdü.

S: Fragmanlarından anladığımız kadarıyla Muhalif Başkan filmi yeni jenerasyon değil de, eski Türk filmleri havasında. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Ferhan Şensoy: Filmin içinde nostaljik bir durum olduğu kadar yeni jenerasyon da yer alıyor. Filmin bütününü izlediğiniz zaman eski Türk filmleri havasında olmadığını, çok daha farklı bir etki bıraktığını anlayacaksınız.

S: En zorlandığınız sahne hangisi oldu?

Ferhan Şensoy: Öyle bir sahne olmadı.

S: Muhalif Başkan filmini son dönem Türk sinemasının içinde nerede görüyorsunuz?

Ferhan Şensoy: Böyle bir karşılaştırma zor olur; bunların hepsi elma armut şeklinde. Seyirci kendi kararını verecektir.

S: “Varsayalım İsmail” ya da “Boşgezen ve Kalfası” gibi televizyon projelerinizi hatırlıyorum. Şu dönem herhangi bir televizyon projesine girmeyi düşünüyor musunuz?

Ferhan Şensoy: Zaman zaman teklifler geliyor ancak ben saydığınız dizilerde de hep yazar-yönetmen olarak bulundum ve kendi takımımla oynadım. Orada bir başarı varsa Orta Oyuncular ekibiyle olduğum için vardır. Bana teklifler geliyor, ben de hep karşılığında böyle bir şey öneriyorum fakat bu konuda uzlaşamıyoruz.

S: Sizin eklemek istedikleriniz ya da sette yaşadığınız ve paylaşmak istediğiniz komik anlar var mı?

Ferhan Şensoy: Sette yaşadıklarımız kitap olur, burada harcamak istemiyorum. (gülüşmeler) Onun kitabı çıkacaktır mutlaka ama eklemek istediğim şöyle bir şey var; ben filmin prömiyerine son anda bir tarih değişikliği olduğu için katılamayacağım. Ben her şeyimi 1 Mayıs’a göre ayarlamıştım ama prömiyerin tarihi 2 Mayıs’a ertelendi ve o gün bir oyunum var. Filmi gizlice bir sinema salonunda, seyircilerle birlikte izleyeceğim.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.