Yaptığı heykellerin penislerinde yurtdışına eroin kaçıran ünlü heykeltıraş işi büyütmek isteyince yakayı ele verdi!

Dünyaca ünlü heykeltıraşımız Remzi Mahpeyker yaptığı heykellerin penislerinde yurtdışına eroin kaçırmak suçlamasıyla gözaltına alındı. Yapılan savcılık sorgusundan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen Remzi Mahpeyker cezaevi aracına bindirilirken “sanat sanat içindir” diye slogan attı. Mahpeyker’in savcılıkta konuyla ilgili ifadesi şöyle:

“Türkiye’nin ve dünyanın önemli okullarında heykeltıraşlık eğitim aldım. Pek çok uluslar arası yayında heykel sanatı ile ilgili yazılarım yayınlandı. Ancak, yakamı bir türlü parasızlıktan kurtaramadım. Ben de eroin kullanan bir sanatsever arkadaşımın önerisi üzerine bu yola girdim.

Başlangıçta penislerin içine küçük miktarlarda eroin saklıyordum. Yurtdışına çıkarken yanıma alıyor ve eserim olarak rahatça çıkarıyordum. Yurtdışında da heykelin penisi kırılıyor, içinden eroin alınıyor, sonra da ben yeniden aynı şekilde bir penis yapıyordum. Ancak, bu işten gelen para tatlı gelince işi büyütmeye karar verdim. Tabi, işi büyütmek demek penisin de büyümesi anlamına geliyordu. “

Olayı ortaya çıkaran ise sanatsever ve dikkatli bir gümrük memuru oldu

Kapıkule gümrüğünde görevli olan ve gümrük dışındaki saatlerinde gırnata çalarak geçimini sağlayan Roman vatandaşımız Sadullah Kurtuluş Sanatkop’a konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Remzi beyin eserlerini öteden beridir dikkatle takip ederim. Hem figüratif hem de soyut çalışmalarında çok başarılı bulurum. Ancak, bence onun asıl başarısı klasik Yunan sanatı formlarında yarattığı çıplak erkek figürleridir. Bunlar mekansal bir tamamlayıcı olarak üretilmiş, anıtsal heykellerdir. Yaptığı heykellerdeki penislerin boyu günden güne büyümeye başlayınca bunu başlangıçta yeni bir üslup denemesi sandım. Ancak, bir süre sonra penisler ereksiyon olmuş halde gelmeye başlayınca kuşkularım iyice arttı ve konuyu amirlerimle paylaştım.”

Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde konuyla ilgili olarak konuştuğumuz polis amiri ise “vajina ya da anüste eroin kaçırılmasına alışmıştık, ancak peniste eroin kaçırmaya ilk defa rastlıyorum” dedi. Söz konusu eroin kaçırma olayının insan penisinde değil, heykel penisinde olduğunu kendisine hatırlattığımızda ise adının yayınlanmasını istemedi.

1 Yorum

  1. NAZLI SEMIZ diyor ki:

    Açlıktan ölen sanatçılar var,ve son parasını dahi gözünü kırpmadan boyalarına veren insanlar…Şimdi nasıl olur da parasızlıktan meydana geliyor cümlesinin arkasına sığınılıp o kadar kişinin ölümüne sebep olacak bir şey,var ediliyor…Hem de bir sanatçı tarafından…sanat eğer ki hayat,yaşam ve beynimizde açıklayamadığımız soruları,soru işaretlerini ve benliğimizi bize vermek adına bilincimizde ki söyleyemediğimiz anları yaşatmak adına sanatın her hangi bir dalında başlatılıp yapılıyorsa o zaman asla bir sanatsal değerin içinde böyle bir şey olamaz olmamalıdır,yoksa bu bir paradokstan ibarettir.Soruyorum? ‘sanat sanat içindir’ bu sözü kullanıp bir şeylerin arkasına sığınmayınız lütfen…Çünkü sığındığınız ve sığınacağınız her şey yaptıklarınızdır eğer sözler söylenir fakat hareketler çelişirse muhakkak ki sözün hiç başlamadığı yerdeyizdir…

    Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.