BU ŞEHR-İ İSTANBUL (TAHSİN AYDOĞMUŞ)

Shell & Turcas, çağlar boyu dünyanın gözbebeği olan İstanbul’a hediye niteliğinde bir projeye daha destek verdi. Fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden; 8000 yıllık tarihinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İstanbul şehrine ait 105 siyah-beyaz fotoğraf, “Bu Şehr-i İstanbul” adıyla kitaplaştırılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Bu Şehr-i İstanbul kitabının tanıtımı 30 Kasım’da Pera Palas’ta düzenlenen bir kokteyl ile gerçekleştirildi. Tanıtım kokteyline; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell & Turcas Petrol A.Ş İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş ve Okan Bayülgen gibi sanat ile iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Kokteylin ardından gezilen ve kitaptan 40 fotoğrafın yer aldığı tanıtıcı sergi de katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Shell & Turcas, Türkiye tarihi ve kültürel mirasının yeni nesillere aktarılmasını ve tüm dünyaya tanıtılmasını amaçlayan projelerine bir yenisini daha ekledi. Her köşesi ayrı bir dönemin renkli hikayesini anlatan İstanbul’un, fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden 105 adet siyah-beyaz kareyle anlatıldığı ‘Bu Şehr-i İstanbul’ kitabı hem Türkçe hem de “Istanbul: A Timeless Journey” isimli İngilizce bölümleriyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Pera Palas’ta düzenlenen tanıtım kokteyline; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell & Turcas Petrol A.Ş İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş ve Okan Bayülgen gibi sanat ile iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Bu Şehr-i İstanbul kitabı ve kitaptan seçilen 40 fotoğrafın oluşturduğu sergi katılımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Shell & Turcas Petrol A.Ş İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis projeye ilişkin şunları söyledi:  “Birçok farklı kültürün buluştuğu bir coğrafya olan Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasını Türk halkına ve tüm dünyaya tanıtmayı bir kurumsal vatandaşlık görevi olarak benimsiyoruz. Bu yaklaşımımızın somut örnekleri olarak; 2003 yılından bu yana Çatalhöyük kazılarına ve 2008 yılında yine Tahsin Aydoğmuş’un gözünden Ayasofya fotoğraflarının derlendiği “Ayasofya” kitabına destek olduk. Şirket kuruluş öykümüzün başladığı İstanbul bizim için özel bir anlam taşıyor ve ‘Bu Şehr-i İstanbul’ kitabıyla imparatorlukların başkenti İstanbul’un güzelliğini ortaya koymayı ve yeni nesillere aktarmayı amaçlıyoruz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, daha önce Ayasofya Müzesi ile ilgili de bir çalışma yapan Tahsin Aydoğmuş’u İstanbul çalışmasından dolayı tebrik etti. Bakan Günay “ Değerli fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş ile birlikte 2008 yılında yine Shell desteğiyle çıkarılan “Ayasofya” kitabını birlikte tanıtmıştık. Tahsin Bey bu sefer de İstanbul’u gönül gözüyle fotoğraflamış ve kitap haline getirmiş. İstanbul’a verilen bu güzel hediyeyi tanıtmak için burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”  Nice şair, yazar ve sanatçıya ilham veren İstanbul’un çok özel bir şehir olduğunu ifade eden Günay, şöyle devam etti: ”İstanbul, bu yıl Avrupa Kültür Başkenti dönemini yaşadı. Benim bu dönemden aklımda kalan şu oldu; İstanbul’a karşı daha ne kadar yapmamız gereken iş, ne kadar borcumuz var. Bu emsalsiz şehri geleceğe taşımak hepimizin borcudur. Bu kitap bize bunu bir kez daha hatırlatmış olacak.Bu değerli projenin hayata geçirilmesinde başta Shell & Turcas İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis olmak üzere  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“Bu Şehr-i İstanbul” Kitabı Hakkında:

“Bu Şehr-i İstanbul” kitabında 105 fotoğraf bulunuyor. Her bölümde yaklaşık 35 fotoğraf yer alıyor. Kitabı oluşturan fotoğrafların tamamı siyah beyaz.

Shell & Turcas’ın sponsorluğunda hayata geçen Bu Şehr-i İstanbul, hem İngilizce hem Türkçe içeriğe sahip bir fotoğraf kitabı. Kitabın İngilizce adı “Istanbul: A Timeless Journey”.

Tahsin Aydoğmuş; objektifini doğrulttuğu tarihi sokak aralarında çektiği fotoğraflarla şehrin gizemini yansıtmayı amaçlıyor. Arşival baskı tekniğiyle basılan fotoğraflardan oluşan ‘Bu Şehr-i İstanbul’ kitabında 3 bölüm bulunuyor.

İlk bölüm ‘Zaman’ adını alıyor. “Zaman” bölümünde, dünyanın farklı bölgelerinden her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği İstanbul’un tarihi sokaklarında bir yolculuğa çıkıyoruz. Anemas Zindanları, Rumeli Hisarı, Kapalıçarşı, Kariye, surlar, Haydarpaşa, Sultanahmet, Yoros kalesi gibi İstanbul’un tarihine tanıklık etmiş mekanların fotoğrafları bulunuyor.

2. bölümün teması “Deniz”. Deniz bölümünde; İstanbul’a kendine has güzelliğini bahşeden denize ait fotoğraf kareleri yer alıyor. Bu bölümde; vapur, balıkçılar, boğaz, deniz keyfi, deniz kıyısında piknik yapan insanlar, Haliç, batık tanker fotoğrafları görülüyor.

3. bölüm ise “İnsan” adını alıyor. Bu bölümde yer alan fotoğraflarda ise İstanbul şehrinin eşsizliğini tamamlayan insan manzaraları, anlar, sokak sohbeti yapan insan fotoğrafları yer alıyor.

Sanatçı Tahsin Aydoğmuş projeyi şu sözlerle anlatıyor: “Güzelliğin ve heyecanın kenti İstanbul, değişik kültürlere ev sahipliği yapmış olmaktan  kaynaklanan kültürel zenginliğiyle dünya şehirleri arasında çok farklı bir yere sahip. İstanbul’un kalabalık sokaklarında yürüdüğünüzde her köşesi farklı bir yüze aittir. Defalarca geçtiğiniz sokakları her seferinde unutup tekrardan hatırladığınız yeniliklerin eski şehridir İstanbul. İstanbul bir insan gibi büyür, sevilir, geçen her an İstanbul’a yeni bir şey eklenir. İstanbul yorar; ama boğazda simit ve çayı ile yorgunluğunu unutturur. Fotoğraflarımla “Her şey insanla güzeldir. İstanbul; tarihi, insanı ve deniziyle güzeldir.”i anlatmak istedim. ‘Amatör ruh, profesyonel iş’ ilkesiyle projeye başlangıcından itibaren büyük destek veren Shell’e çok teşekkür ediyorum. 2008 yılında ‘Ayasofya’ projesini yine Shell ile gerçekleştirdik. Projemiz o dönemde büyük takdir topladı. Shell & Turcas’ın kültürel ve sosyal alanında gerçekleştirdiği birçok proje gibi ‘Bu Şehr-i İstanbul’ kitabının da büyük ilgi göreceğine inanıyorum.”Kitapta Shell & Turcas İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, Tahsin Aydoğmuş, Burhan Doğançay ve Ara Güler’in ön yazıları da yer alıyor.

Kitaptaki fotoğrafların sergisi Aralık ayında İstanbul’un farklı noktalarında sanatseverlerle buluşacak.

1 Yorum

  1. sanatkop diyor ki:

    Shell & Turcas’ın desteğiyle geçtiğimiz aylarda sanatseverlerin beğenisine sunulan; ünlü fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden, İstanbul’a ait 105 fotoğraftan oluşan “Bu Şehr-i İstanbul” kitabı aynı adlı sergisiyle sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Zaman, deniz ve insan üçlemesi şeklinde İstanbul’un en güzel fotoğraflarından oluşan “Bu Şehr-i İstanbul”, yoğun ilgi gören Fotoğrafevi sergisinden sonra 4 Şubat’tan itibaren Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Sergi, 16 Şubat 2011 tarihine kadar açık olacak.

    Shell & Turcas; tarihi, kültürel ve sanatsal projelere verdiği desteğe geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan “Bu Şehr-i İstanbul” kitabıyla bir yeni eser daha eklemişti. 1600 yıllık tarihinde farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan İstanbul’un, fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden 105 adet siyah-beyaz kareyle anlatıldığı ‘Bu Şehr-i İstanbul’ kitabı hem Türkçe hem de “Istanbul: A Timeless Journey” isimli İngilizce bölümleriyle sanatseverlerin beğenisine sunulmuştu. Kitapta yer alan seçme fotoğraflardan oluşan “Bu Şehr-i İstanbul” sergisi, Ocak ayında Taksim Fotoğrafevi’nde sergilendi. Serginin gördüğü yoğun ilgi nedeniyle Bu Şehr-i İstanbul şimdi de Anadolu yakasında sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, İstanbul Kadıköy’deki Eminönü Vapur İskelesi’nin 2. katında yer alan Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi’nde 4 Şubat – 16 Şubat tarihleri arasında gezilebilecek.

    Shell & Turcas İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis serginin tüm sanatseverlere açık ve ücretsiz olduğunu vurgulayarak, “Shell & Turcas olarak şirket kuruluş öykümüzün başladığı İstanbul bizim için özel bir anlam taşıyor. Dünyanın en güzel ve en etkileyici kentlerinden biri olan İstanbul’u betimleyen “Bu Şehr-i İstanbul” kitabını sanatseverlerin beğenisine sunduk. Aynı adlı fotoğraf sergimizi İstanbul’un farklı noktalarında halkımızla buluşturmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. İstanbul’un eşsiz tarihi güzelliğini; zaman, deniz ve insan bakış açılarıyla anlatan fotoğrafları İstanbul aşıklarının ve tüm sanatseverlerin beğeneceğini umuyor, tüm halkımızı sergimize bekliyoruz.”

    Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.