Hakan Esmer: ‘’Renklerin Senfonisi’’

he1403-17-tileHakan Esmer ‘’Renklerin Senfonisi’’ adlı sergisini 7 – 26 Mart 2014 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta gerçekleştiriyor.

Sanatçı bu sergisinde, Peyzaj Soyutlamaları, Figüre Dokunuş, Heyamola ve Bahar temalı resimleriyle, sanat izleyicilerini görsel – estetik hazzın zirvesinde buluşturuyor.

Eserlerinde daha önce de sık sık değindiği su ve su kültürünü peyzaj soyutlamaları ile sunarken, zaman ve mekan içerisinde sıkışan figürlere, renklerden kurguladığı yeni bir dünyada inadına yer veriyor. Sanatçı, renkleri paletinde yeniden yaratıp, yoğurup yeni bir kimlikle tuvale aktarılırken, leke ve renklerin kendilerine özgü ritimlerini, güçlü bir senfonik eserde yer alan uyum ve karşıtlıkları, plastik dilin usta kurgusu ile örgütleyerek karşımıza çıkarmaktadır. Bu anlamda ‘’Renklerin Senfonisi’’ Hakan Esmer’in doğayı, yaşamı, insanı, kenti coşkulu ve özgün bir yorumla ele almasının yalın ve güçlü bir ifadesidir. Yaklaşan ‘’Bahara Merhaba’’ demek adına, yeni bir tema ile de izlenim bırakarak, sonraki sergilerine ilişkin ipuçlarını da paylaşıyor.

1973 yılında Vakfıkebir/Trabzon’da doğan Hakan Esmer, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nden mezun olarak, aynı yıl Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans programını tamamladı. 1996 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışan Hakan Esmer aynı bölümde sırasıyla Temel Sanat Eğitimi, Duvar Resmi Teknikleri, Vitray ve Resim derslerini yürütmüştür. 38 kişisel sergi açan sanatçının, aralarında Eczacılar Birliği Resim Yarışması, Tekel Resim Yarışması, Şefik Bursalı Resim Yarışması, Antalya Resim Festivali, Talens Resim Yarışması, Tunus/Monastir Uluslararası Plastik Sanatlar Festivali “Büyük Ödül”ünün de bulunduğu toplam 15 ödülü
bulunmaktadır. T.C. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen proje kapsamında eserleri; Berlin(Almanya), Abuja(Nijerya) ve Nahçıvan Özerk Bölgesi T.C. Büyükelçilik Koleksiyonlarına dahil edilmiştir.
2012 yılının Ocak ayında Üniversitedeki görevinden ayrılan Esmer, çalışmalarını halen
Eskişehir’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Galeri Soyut
Yıldızevler Mah. Tagore Cad (4.Cad.) Şehit Mustafa Doğan Sokak No: 82 / A – B Çankaya – 06550 / ANKARA
Tel: ( 0312) 438 8670 Faks: 438 86 72 E- Posta: Web: www.galerisoyut.com

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.