Yıllar sonra Ziyatin Nuriev sergisi

Ziyatin Nuriev gorsel 2-tileMarmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, ünlü heykel sanatçısı Ziyatin Nuriev’in, uzun bir aradan sonra Türkiye’de açtığı ilk sergi, FMV Galeri Işık Teşvikiye’de sanatseverlerle buluştu

Yurt dışında pek çok sergi açan ancak Türkiye’de en son sergisini 2003 yılında izlediğimiz heykel sanatçısı Ziyatin Nuriev’in; mermer, bazalt, ahşap ve bronz malzemelerle yaptığı eserlerini sergilediği “NEREDESİN? -Bitmemiş Yeni İnsan Projeleri” adlı sergisi, FMV Galeri Işık Teşvikiye’de açıldı.

Sanatçı bu sergisinde, her bir eserde tekil olarak sorduğu soruyu “NEREDESİN”i, bir bakıma kullandığı farklı malzemeler aracılığıyla, heykel yapılabilir tüm materyaller aracılığıyla da sorguluyor. Böylelikle    kullanılmış olduğu malzemeler mermer, bazalt, bronz ve ahşap aracılığıyla; adeta çoğaltılmış, yaygınlaştırılmış ve yoğunlaştırılmış bir ses yaratıyor. Ve bu ses, çevremizdeki her şeyde arayabileceğimiz bir ses “Ey İnsan- NEREDESİN?”

Usta heykel sanatçısı Ziyatin Nuriev’in yeni heykel çalışmalarını, 11 bir yıllık bir aradan sonra Türkiye’de FMV Galeri Işık Teşvikiye’de açtığı “NEREDESİN? -Bitmemiş Yeni İnsan Projeleri” adlı bu sergisinde görebilirsiniz. Sergi, 22 Mart 2014 tarihine kadar açık olacak.

 

 FMV Galeri Işık Teşvikiye Hakkında:

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü’nün giriş katında 300 metrekarelik bir alanda yer alan ve  kısa geçmişine rağmen birçok önemli sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Galeri Işık Teşvikiye, günümüzde İstanbul’un en gözde galeri arasında sayılıyor. Açılışından bugüne kadar geçen kısa süreye rağmen dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yaparak kültüre verdiği değeri ve eğitime sağladığı katkıyı ortaya koyarak ziyaretçileri tarafından büyük beğeni toplayan galeri, İstanbul kültür yaşamına yeni bir soluk getirdi.

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.