Profesyonel (Oyun, İstanbul Devlet Tiyatrosu)

EKİP

Yazan : Dusan Kovaçevic

Çeviren : Başar Sabuncu/ Bilge Emin

Yöneten : Işıl Kasapoğlu

Dekor Tasarımı : Nurettin Özkönü

Giysi Tasarımı : Gülümser Erigür

Işık Tasarımı : İ.Önder Arık

Oyuncular: Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli

OYUN

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entellektüelin yaşamöyküsü içinde, kara-komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.

Kırk yaşlarında iki kitabı yayınlanmış bir edebiyat adamı olan Teodor bir yayınevine genel yayın yönetmeni olarak yeni atanmıştır. Oyun başladığında, telefonla kendisini sürekli arayarak kitabının niçin reddedildiğini soran bir yazarla konuşur. Bu yazarla konuşmaları giderek sert bir tartışmaya dönüşür. Aralarında bir flört başlangıcı olduğunu sezdiğimiz sekreteri Marta ise, Teodor’a kendisiyle görüşmek isteyen bir adam olduğunu söyler. Teodor’un atlatma çabaları boşa çıkar. Gelen adam çok garip bir kişidir, Teodor hakkında inanılmaz ayrıntılar bilmektedir. Çocukken annesinin kendisini Teya diye çağırmasından, akrabaları ile ilgili özel bilgilere…

Luka Laban adındaki bu adam, eski rejim tarafından Teodor’un peşine takılan gizli polistir aslında. Yıllar boyunca onun söylediği her sözü, anlattığı her olayı ses bandına kaydetmiş, sonra bunları yazıya dökmüş ve polise teslim ederken de bir nüshasını kendine saklamıştır. Yıllar boyu (engin bir entellektüel olan) Teodor’u izleye izleye, Luka da edebiyat ve politika alanında büyük mesafe katetmiştir. Luka’nın yanında getirdiği bavul açılır ve içindeki, her biri ayrı bir öyküye sahip objeler tek tek elden geçer.Ve hikaye giderek Teodor ve Luka’nın üzerinden hem bir dönemin siyasal yaşamına, hem de karakterlerin özel hayatı üzerinden evrensel insani sorunlara ışık tutacaktır.

10 Yorum

 1. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  ÖDÜLLÜ OYUNPROFESYONEL
  ALMANYA’da…

  2010 Afife Tiyatro Ödülleri’nden Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu (Bülent Emin Yarar); 2010 Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri’nden Yılın Erkek Oyuncusu (Yetkin Dikinciler) ödüllerini alan “Profesyonel” Almanya’da.

  Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu işbirliği ile Tiyatro Frankfurt tarafından Frankfurt’a davet edilen İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Profesyonel” 23 Eylül 2012 tarihinde Saat: 18:00’de Neue Stadthalle Langen Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluşacak.

  Cevaplamak için giriş yapın
 2. Deniz t diyor ki:

  didaskali :)

  Cevaplamak için giriş yapın
 3. Deniz t diyor ki:

  Oyunun sonunda söylenen, tiyatro metinlerinde parantez içinde anlatılanlar olarak söylenen terim nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevaplamak için giriş yapın
 4. yasemen diyor ki:

  Harika bir oyun ve harika oyuncular.Kesinlikle izlenmeli.

  Cevaplamak için giriş yapın
 5. Deniz diyor ki:

  Yetkin Dikinciler hem baş rol oyuncularından biri hem de anlatıcı rolünde.Oyun aynı şekilde başalıp bitiyor:Yetkin Dikinciler masa başında daktiloyla yazı yazıtor.Oyunun başında seyirciyle konuşurken yumuşacık bakarak karekterini sevdiriyor.Bir soru soruyor ve oyun ,sorusunun açılımını oluşturuyor.Olaylar gelişirken aynı zamanda Tea rolünden sıyrılıp seyirciye olaylar hakkında kısa bilgiler veriyor:”Balerin edasında yerinde dönüp kapıya yöneldi.”,”O adam içeri girdiğinde ben masamdaydım.” gibi. Hatta bir ara fincanından aldığı yudumunu seyircinin üzerine püskürtüp gülümseyen bir mahcup tavırla “Üzerinize gelmedi ya?” diyerek oyunun dışına çıkıp şimdiki zamana bir anlığına dönüyor.
  Luka benim ilgimi çekmedi.Diğer seyirciler bazı haraketlerini komik buldu ama ben gerçekçi bulmadım. Kafasını sallayarak “Seni gigi seni, sen var ya sen.” der gibi bakması, sonundaki tasmalı köpek hikayesinin hüznü beni etkilemedi.
  Tea’nın Luka’nın anlattıklarında pek çoğu hakkında hiçbir fikrinin bulunmaması da havada bırakıyor gerçekçiliği.
  Marta’nın “Dayanamıyorum artık, bir daha gelmeyeceğim.” demesi de yine iyi vurgulanmamış. Adamında delirdiğini düşünüyor herhalde.
  İçeri giren öfkeli adam rolüne çok uygun bir tip ve giyimde.Onun da Luka ‘yı farketmesiyle tırsması daha vurucu olabilirdi.

  Cevaplamak için giriş yapın
 6. Çiğdem diyor ki:

  1 saat 40 dk sürüyor.Tek perde.Kod Adı Kongo’dan sonra Kenter Tiyatrosu’nda gittiğim 2. oyun.Ona göre harika sayılır.

  Cevaplamak için giriş yapın
 7. yasemin bülbül diyor ki:

  Kesinlikle izlenilmesi gerektiğine inandığım bir oyun kaçırmayın iyi seyirler…

  Cevaplamak için giriş yapın
 8. ebru diyor ki:

  Merhaba Profesyonel adlı oyun kaç perde ,gidenlerden bilgi istiyorum.Devlet tiyatroları

  Cevaplamak için giriş yapın
  • Firuze Caliskan diyor ki:

   Oyun tek perde 95 dakika suruyor. Kesinlikle gidilmesi gereken sahane bir oyun.

   Cevaplamak için giriş yapın

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.