Bursa Fotoğraf Yarışması 2014

Son katılım tarihi 25 Nisan 2014 olan Bursa Fotoğraf Yarışması başladı. Başvurular sadece www.bursafotografyarismasi.com adresinden ücretsiz olarak yapılabiliyor. Jüri başkanlığını fotoğraf sanatçısı Erdal Kınacı’nın üstlendiği yarışmada dereceye giren fotoğrafçıları dikkat çekici ödüller bekliyor. Yarışmanın konusu ise “Bursa değerlerinden izler…”

Bursa fotoğraf camiasını, kamu kuruluşlarını ve Bursa’nın önde gelen markalarını bir araya getiren Bursa Fotoğraf Yarışması, Photo Graphica’nın organizasyonu ile bu yıl ilk kez

düzenleniyor. Bursa’nın değerlerine dikkat çekmeyi hedefleyen ve fotoğraf sanatı için bir kazanç niteliği taşıyan proje kapsamında, değerli ödüller sahipleriyle buluşmayı bekliyor.

Amatör ya da profesyonel herkesin renkli ya da siyah-beyaz en fazla dört eserle katılabildiği yarışmada, dereceye giren ilk üç kişi; 2 bin TL (1.), Alaçatı’da 3 gün çift kişilik oda kahvaltı tatil (2.), Foça’da 3 gün çift kişilik oda kahvaltı tatil (3.) kazanacak. Ana sponsorluğunu Sheraton Bursa Hotel’in üstlendiği yarışmada, resmi sponsor Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sponsoru Bayraktar Otomotiv, basın sponsoru Dergi Bursa, baskı sponsoru ise Furkan Ofset. Bursa’nın tarihi ve turistik değerlerine katkıda bulunacak yarışmanın seçici kurulunda; fotoğraf sanatçıları Erdal Kınacı, Özgür Çakır, Aykut Güngör, Demet Argun ve Engin Çakır bulunuyor. JPEG formatında, çerçevesiz ve boşluksuz şekilde gönderilecek olan fotoğraflar, jüri tarafından; yarışma temasına uygunluk, yaratıcılık, anlatım gücü ve teknik kriterlere göre değerlendirilecek. Eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gereken katılım formu ile yarışma hakkındaki detaylı bilgilere bursafotografyarismasi.com sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

bursa-fotograf-yarismasiTürkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından TFSF 2014/026 numarası ile onaylanan yarışmanın sonuçlarının açıklanacağı ve dereceye giren 35 adet fotoğrafın sergileneceği ödül töreni 8 Mayıs 2014 tarihinde Sheraton Bursa Otel’in Rodos salonunda gerçekleştirilecek. Erdal Kınacı’nın fotoğraf gösterisinin de bulunduğu organizasyonda jüri ile katılımcılar arasında fotoğraf söyleşisi de yapılacak. “Bursa değerlerinden izler” ödül töreninin ardından, 9 Mayıs – 9 Haziran 2014 tarihleri arasında; Korupark, Carrefour, Zafer Plaza ve Kent Meydanı alışveriş merkezlerinde sergilenecek.

“Bursa Fotoğraf Yarışması” fotoğraf alanında çalışmalar yapan her yaştan her sektörden fotoğraf sevdalılarına, kendilerini ve işlerini tanıtabilecekleri bir imkân sunarken; kentin marka değerini de fotoğrafçılık sanatı aracılığı ile ulusal platformda tanıtmayı hedefliyor. “Bursa değerlerinden izler” isimli yarışmanın konusu ise şu şekilde: “Çoğu insan şehirde yaşar ve ömrünü tüketir. Şehre ne bir iz bırakabilir, ne de bir ışıltı… Şehrin ruhuna yakın duramaz. Çünkü o sırlarını ve görkemini herkese açmaz. Onun gizlerine ulaşabilmek, fısıltılarını duymak ancak ruh derinliği ile olabilir.

Şehrin gerçek sakinleri iz bırakır yaşadıkları yere. Nasıl ki anlatımlarıyla Victor Hugo Paris’e, Charles Dickens Londra’ya iz bıraktıysa; her şehrin iz bırakanları vardır. Şehri yaşamış ve onu anlamış olanlar bunu başarabilir. Fotoğrafçılar, ressamlar, şairler, yazarlar veya müzisyenler… Hepsi aynı sevdayla yaşarlar “tanıdıkları” şehirlerinde. Nasıl ki Ahmet Hamdi Tanpınar “Bursa’da Zaman” şiiri ile Bursa’yı anlattıysa; “Huzur” isimli romanında İstanbul’u, başka bir şehri, yaşatmıştır belleğimizde. Ya da “Beş Şehir”de beş ayrı şehri; Erzurum, Konya, Bursa, Ankara ve yine İstanbul’u… Çağımız şehirleri birbirinden ayıran ve farklılık yaratan güzellikleri bir bir yok etse de her şehir başka yaşar anını. Dostoyevski St.Petersburg’u yaşamıştır, Kafka Prag’ı… Şehirleri sevebilirsiniz, nefret de edebilirsiniz ya da özleyebilir… Bunun sebebi yine şehrin ruhudur. Caddeleri, binaları, ibadet yerleri, doğal güzellikleri, kısaca her şeyi bize şehrin ruhunu verir. Sizin yaşadığınız Bursa ne ise, Bursa odur. Kenti “şehir” yapan ruhudur. Sizin Bursa’nızın değerleri neler, hangi izi bıraktınız geriye?”

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.