Karaelmas İbni Sina Ödülü 2013

ibni-sina-oduluZonguldak’ta 14 yıldır kültür-sanat ortamı sunan SergiOdası’nın 2013 yılı “Karaelmas İbni Sina Ödülü’ Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyeleri Mustafa Yüce ve Yücel Namal’a verildi.

Yrd.Doç.Dr.Mustafa Yüce ve Dr.Yücel Namal 2013 yılında “Cumhuriyet’in İlk Bağış Okulu Mehmet Çelikel Lisesi” ve ‘Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Belgelerle Zonguldak’ isimli iki kent tarihi çalışmasını ortaklaşa sonuçlandırdı.

Ödül; kent sınırları içinde bulunduğu ortamda (okulunda, mahallesinde, işyerinde, yöresinde) kültür, bilim ve sanatın yaygınlaşması için emek veren, sanatın insanlarla buluşması için gönüllü ortam yaratan kişilere verilmek üzere ilk kez konmuş, İbni Sina’ya ait “Bilim ve Sanat takdir edilmediği yerden göç eder” sözü, Ödül isminin seçilme gerekçesi olmuştu. İlk kez 2012′de açıklanan Ödülü emekli öğretmen, mask sanatçısı Mehmet Türkçelik almıştı.

Araştırmalarıyla Doğuda ve Batıda derin izler bırakan Filozof İbni Sina, hekim ve eğitim felsefecisi olarak günümüze ulaşan yüzü aşkın eser bıraktı.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.