İSTANBUL FOTOĞRAF VE SİNEMA AMATÖRLERİ DERNEĞİ – İFSAK

Adres: İstiklal Cd. Ayhan Işık Sk. 34/2 Beyoğlu İstanbul
Telefon: 0212 245 34 60

4 Yorum

 1. sanat haberleri diyor ki:

  46 katılımcıdan, 110 yapıt ile minimalizme farklı bir bakış

  İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)’ta 172. Dönem Temel Fotoğraf Semineri’ni tamamlayan 46 katılımcının Haziran 2011’den günümüze ürettiği 110 fotoğraf’tan oluşan sergi İFSAK’ta sanatseverler ile buluşuyor. İFSAK’ta 05 – 18 Mayıs 2012 tarihleri arasında görülebilecek sergi, katılımcıların minimalizim’e yaklaşımlarını göstermekte.

  Proje danışmanlığını İFSAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Turaç, Proje danışman yardımcılığını Eser İskender’in yaptığı, katılımcıların 10 ay boyunca ürettiği bini aşkın fotoğraftan 110’unun yer alacağı minimalist fotoğraflardan oluşan sergi, sanatseverlerin kaçırmaması gereken etkinliklerden.

  Serginin içeriği konusunda bilgi veren proje danışman yardımcısı Eser İskender şunları söyledi: Sergiyle 1970’li yılların başında ortaya çıkan ve sadelik, nesnellik anlamına gelen minimalizm, nesneyi geri planda kalmışlığından çıkarıp tek başına bütünlüğü ve estetiğiyle canlı bir varlık olarak değerlendirmeye alıştırıyor bizi. Detaydakini “herhangi bir şey” yerine “bir sanat objesi” olarak görmemiz, minimalizmin estetik anlayışıyla bütünleniyor. Az ve öz olanla kendi içinde yarattığı dolaysız anlatımı, sıfır noktasına yaklaştıkça artan yalınlığı ve nesnelliğiyle fotoğrafa yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor.”

  Minimalizmi ucundan kıyısından yakalamak bizim için sonuca ulaşmaktı diyen proje danışmanı Serkan Turaç, tüm fotoğrafseverleri 05 Mayıs 2012 günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek sergi açılışı ve dijital gösteriye davet ediyor.

  Cevaplamak için giriş yapın
 2. sanat haberleri diyor ki:

  Fotoğrafçıların ve Sinemacıların Dergisi İFSAK’tan

  İFSAK hizmetlerine bir yenisini ekledi. Köklü fotoğraf ve sinema derneği, fotoğraf ve sinemaseverler için zengin içerikli bir dergi hazırladı. Mart ayında yayın hayatına başlayacak derginin büyük ilgi ile karşılanması bekleniyor.

  144. Sayısının ardından mola verilen İFSAK Fotoğraf ve Sinema Dergisi’nin 145. sayısı, Tophane-i Amire, Tekkubbe Salonu’nda 17 Mart 2012 Cumartesi günü saat 16.00 – 18:00 arasında gerçekleşecek tanıtım kokteyli sonrası takipçileri ile tekrar buluşuyor.
  Ülkemizin en eski amatör fotoğraf ve sinema derneği olan İFSAK, son olarak fotoğraf ve sinemaseverlerin beğenisine sunulmak üzere bir dergi hazırlıyor. Mart ayı içinde yayın hayatına başlayacak dergi zengin bir içeriğe sahip. İFSAK Fotoğraf ve Sinema Dergisi’nde farklı disiplinlerin kültürel zenginliğinin okurla buluşturulması amaçlanıyor. İFSAK Dergisinin ikinci kez fotoğraf severlerle buluşması SONY firmasının sponsorluğu ile sağlanıyor.
  Derginin Yayın Yönetmeliği’ni İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Akleman üstleniyor, Yazı İşleri Müdürlüğü’nde ise İFSAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Turaç var. Editörlük görevini ise Selahattin Nemlioğlu yapıyor. İFSAK üyelerinin ücretsiz olarak sahip olacağı dergi YAYSAT bayilerinden 9 Türk Lirası karşılığı satın alınabilecek.
  Yayın hayatına tekrar “merhaba” diyen derginin hikâyesini ve ilk sayısını Yayın Yönetmeni Tanju Akleman aktardı; “Nasıl bir dergi olacaktı? Birçok Fotoğraf Dergisinin yayınlandığı ortamda bir beklentiden yola çıktık. Okuyucu daha kuramsal, dünyaya bütünleşmiş, daha özel bir dergi istiyordu. Tematik çalışmalarımızın başlamasının ardından ilk dört sayının dosya konularını belirledik; “Görüntünün Zamanı, Görüntünün Gerçekliği, Görüntünün Anlamı, Görüntünün Analizi”. Üç ayda bir yayınlanacak dergimizin ilk dört sayısında bu dosya konuları işlenecek. Tematik çalışmalarda değerli hocalarımız Handan Tunç ve Orhan Alptürk bize destek verdi.”
  Dergi hakkında Yazı İşleri Müdürü Serkan Turaç ise şöyle konuştu; “Derginin içeriğine kuşbakışı bakarsak, ilk dosyanın konusu “Fotoğrafta Zaman”. Bu bölümde “Görüntüleme ve Görüntülenende Zaman” adlı iki farklı disiplinden iki yazarın, Handan Tunç ve Orhan Alptürk’ün birlikte çalışarak birlikte ürettikleri makale, dilimize ilk kez çevrilen (Bob Rogers, Rosalind Krauss, Jacop Deschin, Geoffrey Batchen, Damian Sutton) önemli makaleler ve Abdurrahman Antakyalı’nın “Sayısal Zamanda Foto Muhabirliği” başlıklı yeni yüzü ve dönüşümleriyle basın fotoğrafçılığını işleyen makalesi var. Fotoğraf Notları bölümünde farklı bakış açılarıyla fotoğrafa yaklaşımlar yer alıyor. Sinema bölümünde ise zaman, kurgu, dil, kadın konuları işlendi. Dergi, bu zengin içeriği ile Türkiye’de bir ilk.”
  Dergi Editörü Selahattin Nemlioğlu ise İFSAK Fotoğraf ve Sinema Dergisi ile ilgili olarak şunları belirtiyor; “Çabası, Türk fotoğraf ve sinema sanatlarına katkıda bulunmak ve bu sanatların gelişiminde bakış açısı belirlemede bir rol almak olan ve 53 yıl önce kurulan İFSAK, Dergi ’ye tam olarak bu ruhu taşıdı. Önümüzdeki süreçte, farklı sanat disiplinlerinin zenginliklerinin katkı ve yorumlarıyla fotoğrafa ve sinemaya yaklaşımını, okuyucularla buluşturmayı hedefliyoruz.”
  Zengin içerikli İFSAK Fotoğraf ve Sinema Dergisi’nin fotoğraf ve sinemaseverler için ciddi bir başvuru kaynağı olacağı belirtiliyor.

  Cevaplamak için giriş yapın
 3. sanat haberleri diyor ki:

  “ 20 IŞIK ve GÖLGE’leri ‘’“ IŞIK VE GÖLGE FOTOĞRAF PROJE GRUBU SERGİSİ”
  Cevabını 20 fotoğrafçının objektifinde bulmaya çalışacağınız ışık ve gölgeye dair görsel bir şölen.Siyahın ne kadar aydınlık, beyazın da ne kadar karanlık olduğunu anlattılar gölgeden ışığa…
  Işık ve Gölge Proje Grubu tarafından organize edilen “20 Işık ve Gölge’leri” fotoğraf sergisi 10 Mart 2012 Cumartesi günü saat 16.00’da İFSAK Alt Kat Sergi Salonunda açılıyor.
  Adres : İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul

  Cevaplamak için giriş yapın
 4. sanat haberleri diyor ki:

  İFSAK MART AYI ETKİNLİK PROGRAMI
  01 Mart 2012 Fotoğraf Gösterisi
  Perşembe “Sürreal – İst”
  19:30 Yasin Akgül

  03 Mart 2012 Sergi Açılışı
  Cumartesi “Işığın izi – Siyahla Yazılanlar”
  16:30 Süleyman Çam
  Lokal ve İbrahim Zaman Sergi Salonları

  06 Mart 2012 FOTOGEN Gösteri Günleri Açılışı
  Salı
  19:00 AKBANK Sanat

  08 Mart 2012 Ayın Fotoğrafı Yarışması
  Perşembe Konu: “Benim Merak Ettiğim Ölümden Sonra Değil, Doğumdan 19:30 Sonra Hayat Olup Olmadığıdır” – Woody Allen
  Seçici: Orhan Cem Çetin
  Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

  10 Mart 2012 Sergi Açılışı
  Cumartesi “20 Işık ve Gölge’leri”
  16:00 Alt Kat Sergi Salonu

  Proje Danışmanı ve Kreatörü: Timurtaş Onan
  Katılımcılar: Ahmet Binici, Banu Ertok, Belkıs Esentürk, Dilek Torun, Esra Tunçel Akalın, Hakan Morsallı, Hakan Yaşar, İsmi Durmuş, Mehmet Baltalı, Mehmet Kaya, Nazlı Tuhera Moral, Nergis Güler, Onur Serin, Özkan Samioğlu, Renata Kireyava Akbaş, Sevim Baltalı, Sultan Aslan, Sultan Güner, Yasin Akgül, Yıldız TürkYılmaz.

  11 Mart 2012 Kültür ve Fotoğraf Gezisi
  Pazar Kumkapı – Samatya
  09:30 Sezai Gülşen ile birlikte..

  13 Mart 2012 Fotoğraf Söyleşisi Salı ‘Fotoğraf V söyleşi dizisi’ 19:30 Konu: Fotoğraf ve Kadın Konuk: Laleper Aytek
  Moderatör: Praksis Fotoğraf Topluluğu
  Fotoğraf V söyleşi dizisinde bir konukla, fotoğraf üzerine her ay bir söyleşi gerçekleşecektir. Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

  15 Mart 2012 Eğitim ve Söyleşi
  Perşembe Baskı teknikleri
  19:30 Hakan Filiztekin

  20 Mart 2012 Fotoğraf Gösterisi
  Salı “Bir Fotoğrafın yası Nasıl Tutulur?”
  19:30 Yusuf Aslan

  22 Mart 2012 Fotoğraf Gösterisi
  Perşembe “Tibet’te 10 Gün”
  19:30 Erdem Kütükoğlu

  24 Mart 2012 Sergi Açılışı
  Cumartesi “İstanbul“
  16:00 171. dönem Proje Grubu
  Danışman: Hilmi Or
  Katılımcılar: Abdullah Özihtiyar, Ahmet Ekmen, Bahar Pilavcı, Birgül Koç, Eda Karakaş, Esin Gülinan, Fatih Köse, Funda Günaçan, Gizem Savaş, Gülüzar Yıldırım, Hale Özdemir, Kayhan Güç, Leyla Genç, Nilüfer Ozan, Nurgül Yılmazkaya, Ünal Egeli, Zerrin Tuncer

  27 Mart 2012 Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi
  Salı “Dağ ve Sanat” – 47 Dk.
  19:30 Ersin Alok

  29 Mart 2012 Fotoğraf ve Şiirlerle İstanbul
  Perşembe Sultan Torbacıoğlu – Hicran Koçak
  19:30

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.