BURAK TÜZÜN

burak-tuzun-1
◄ Geri
Resim 1 / 2

1970 yılında Ankara’da doğdu. 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuarı keman bölümüne kabul edilerek Semra Bayraktar’ın keman sınıfında başladığı öğrenimini, 1992 yılında Prof. Server Ganiev’in keman sınıfından lisans derecesi alarak tamamladı.

Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na keman dalında öğretim elemanı olarak kabul edildi. “Konservatuar Öğrenci Orkestrası”nda şef yardımcısı ve şef olarak görev yaptı. Orkestra şefi Alfred Mişurin ile senfonik orkestra şefliği, besteci Sami Hatipoğlu ile armoni ve kontrpuan çalıştı. 1996 yılında Çaykovski Moskova Devlet Konservatuarı Opera ve Senfoni şefliği bölümüne kabul edildi.

1996 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından gönderildiği Moskova Konservatuarı’ndaki altı yıllık öğrenimi boyunca Rusya Devlet Sanatçısı Prof. Leonid Nikolaev’in şeflik sınıfında lisansüstü ve sanata yeterlik derecelerini aldı. Prof. Margarita Karatıgina yönetiminde de müzikoloji alanında bilimsel doktora çalışmalarını tamamladı. Bilimsel doktora çalışmaları süresince Eczacıbaşı Müzik Vakfı tarafından desteklendi.

2004 yılında kurulan Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın ilk şefi ve Genel Müzik Yönetmeni olarak atandı. Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestraları ile yurtiçinde ve yurtdışında verdiği konserler ile başarılı eleştiriler alan Tüzün, Eskişehir Sanat Derneği’nin 2006 yılı Müzik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Devlet Konservatuarı Oda Orkestrası ve Devlet Konservatuarı Gençlik Senfoni Orkestralarının şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü yapmakta olan Tüzün, konuk şef olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Devlet Senfoni Orkestraları ile konserlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.