Zar Adam tam gaz devam!

Çoğu devam kitaplar hep hayal kırıklığına uğratmıştır biz okuyucuları. Ama bence bu bizim bakış açımızdan kaynaklanıyor. Biz hep ilkleri severiz. İlk çocuk başkadır mesela ya da ilk film,ilk aşk… Her şeyin ilki makbuldür bizde. Ama Luke Rhinehart bu önyargımızı yıkmak için bayağı bir uğraşmış Zar Adam’ın Peşinde adlı devam kitabını yazarken. Başarabilmiş mi peki? Hmm… Bana göre biraz ortada.

Kitabı ilk elime aldığımda “Tamam! Bu kitabı da aynı heyecanla okuyacağım.” hissi ile sayfaları çevirmeye başladım.Luke Rhinehart ilk kitabı yazdıktan sonra sesimizi duymuş olacak ki giriş bölümünü bu sefer gereksiz yere uzatmamış. Artık hikayeye Luke’un oğlu Larry’ de katılmıştır.Hikaye Larry’nin babasının peşine düşmesiyle başlar. Luke Rhinehart izini kaybettirmiştir ve artık herkes onu ölü olarak bilmektedir. Zar Merkezleri ülkenin dört bir tarafında ayrı bir Cumhuriyet oluşturmuştur. İnsanlar hastanelerde bulamadıkları şifayı Zar Merkezlerinde aramaktadırlar ve bu kurumlar onlara hiçbir şey vaad etmemesine rağmen Zar Merkezleri hastalarla dolup taşmaktadır.Larry babasını bulmanın tek yolunun bu Zar Merkez’lerine girmekten geçtiğini fark eder. İşte asıl macera bu noktada başlar. Larry babasını bulabilmek için babasının geçtiği yollardan geçmek zorunda olduğunu kabullenmek istemese de bir anda zarların çekim gücüne kapılır ve o da babasının yarattığı bu akıma kendini kaptırır.

Açık konuşmak gerekirse ilk kitaptaki sunum beni daha çok etkiledi diyebilirim. Ama bu devam kitabının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Larry’nin babasını bulmak için gösterdiği çaba ayrı bir tat katmış hikayeye. Kitabı okurken oradaki koşuşturmacanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Dizi izlerken “Aman yavrum oraya gitme. Aman yavrum onu yapma.”gibi serzenişlerde bulunan büyük anneme benzettim kendimi.

Larry’nin bu çabası takdire değer. Okuduğunuzda bunu daha iyi anlayacaksınız. Kavuşma sahnesi ise bizim Yeşilçam filmlerimizdeki kavuşma sahnelerindeki gibi bir duygusallık, bir gözyaşı vaad etmiyor olsa da Zar Adam serisi okunmaya değer. Luke Rhinehart bu seri ile adından önümüzdeki birkaç sene daha adından söz ettireceğe benziyor.

Önümüzdeki bu soğuk kış günlerinde, yorganınızın altında içinizi ısıtacak iki hikaye sundum size. Amacım doğalgaz faturanızı azaltıp o karla daha çok kitap almanız. İşin esprisi bir yana uzun süredir en çok okunanlar listesinde bulunan bu seriden sizlerin mahrum kalmasını istemiyorum.

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.