Luke Rhinehart Zar Adam’la düşeş attı!

Uğur Öztürk

Luke RHINEHART’ın bu kitabı yayınlandığı ilk günden beri çok konuşuldu. Kitapta, hayatın monotonluğundan sıkılan bir ruh doktoru olan Luke, küçük Zar atışlarıyla önüne seçenekler koyarak bu durumu değiştirmeye çalışmaktadır. Kahramanımız daha sonra bu küçük oyunu hastalarının ve kendisinin hayatını değiştirmek için bir dine dönüştürmeyi amaçlamış ve etrafındaki insanların bütün karşıt düşüncelerine rağmen bunu başarmıştır. Yazar Luke Rhinehart büyük bir risk alıp kitabın giriş bölümünü fazlasıyla uzatmış ancak bu durum karakterleri, çevresini ve en önemlisi hikayeyi bütün ayrıntılarıyla gözümüzde canlandırmamıza yardımcı oluyor.

Giriş bölümünü aştıktan sonra artık her sayfa bambaşka bir heyecan katıyor. Hayatı ile barbut oynayan bir adam bir zar atışı ile kimlik değiştirebiliyor ve istediğini yapma hakkını elde edebiliyor. Bu durum onu herşeyini kaybetmiş bir bedevi gibi gösteriyor olsa da aslında gerçekleştirebileceğine inandığı bir hayalin peşinden koşan bir adamın portresi çiziyor. Hikayenin içine girdikçe bunun farkına daha çok varacaksınız. Bence hayatlarında hayallerini gerçekleştirmek adına kılını bile kıpırdatmayan insanlar bu kitabı okumalı. Bu hikayenin onlara yol göstereceğinden hiç şüphem yok. Hikayenin kötü tarafları elbette var.Cinsellik dozajı biraz aşılmış. Hikayenin bazı bölümlerinde cinsellik duruma heyecan katmış olsa da bazı bölümlerde hikayeden kopmanıza neden olabiliyor.

Aslında bu tür ufak zar atışlarının hayatınıza heyecan katabileceğini düşünüyorum. Tabi siz de Luke Rhinehart gibi bunu karşı konulmaz bir gereklilik olduğuna kendinizi inandırmayacaksanız. Son yılların en çok konuşulan ve en çok satan bu kitabı yazan Luke Rhinehart düşeş atıp oyun olarak gördüğü hayatta kendine önemli bir avantaj sağlıyor.

Luke Rhinehart ( George Cockcroft ) hakkında:

Luke Rhinehart, yazar George Cockcroft’un takma adıdır. George Cockcroft 1932 Kasım‘ında Amerika‘da dünyaya gelmiştir. Yazar Kolombiya Üniversitesi’nden felsefe doktorası almıştır. 1956 Haziran‘ında evlenmiş ve 3 çocuğa sahiptir.

Cockcroft, zar adamını yazmaya başlamadan uzun bir zaman önce zarla deneyler yapmaya başladı, ama romanda bu yapılmış ilerleme yavaşlatılır. Cockcroft 1970 yılında Deya (mallorca/ ispanya adası ) ‘da bir yayımcı ile tanıştı ve tam zamanlı olarak “Zar Adam” ı yazmaya başlamıştır. 1971 yılında ise zar kültünün lideri olmuş ve kitabını yayımlamıştır.

Ülkemizde Yayınlanan Kitapları

Zar Adam

Piç / Fantazi

Zar Adam’ın Peşinde

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.