Niloya ekranlara merhaba diyor

NiloyaSenaryosundan seslendirmesine 30 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan ve küçük bir kızın maceralarını anlatan çizgi dizi Niloya Yumurcak TV ekranlarında yayınlanmaya başlıyor. Üretim sürecinde odak grup çalışması yapılan Niloya bu süreçte çocuklar ve anne babalardan tam puan aldı.

Niloya’nın yapımcısı Emirhan Emre yapım süreci için şunları ifade etti: “Okul öncesi dönem, yaş grubunun dünyayı tanıdığı, kavramlar arası ilişkileri kurmaya, içinde yetiştiği kültürün değerlerini benimsemeye başladığı bir dönem. Bu dönemde yapılacak her olumlu projenin değerli olduğunu düşünüyoruz. Bizim de projemizin temel niyeti, yaş grubuna uygun bir içerikle değerlerimizi aktarabilmek.”

Özgün ve sevimli bir karakter

Emirhan Emre, Niloya karakterinin kişiliği ve dünyayı algılama şekli itibariyle kendine özgü bir bakış açısı olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “Niloya’ya sadece bir çizgi film olarak bakmak eksik olacaktır. Karakterin ve çizgi film evreninin hem gelişmeye hem de derinleşmeye uygun yapısı Niloya’nın bütüncül bir karakter olarak gelişmesine ve algılanmasına hizmet ediyor. Bu da en başından beri bizim net tercihimizdi. Dünyadaki kız karakterlerin genelde evrenlerinde biricik olmak gibi bir pozisyonları var. Merkeze oturan ve onların etraflarında dönen bir dünya tasavvuru ana akım projelerde yer buluyor. Bizim dünyamızın farklılığı, karakterimizin hayal gücüne yer verirken, günlük yaşamdan onu koparmamak üzerine kurulu.”

Türkiye’de çizgi film sektörünün olgunlaşmadığına dikkat çeken Emirhan Emre bu alanda henüz dünyada tanınan bir ülke olmadığımızı ifade ederek şunları söyledi: “Kendimizi iyi anlatabilmemiz çok önemli. Proje tasarımlarında yerel içeriklerden daha çok evrensel içeriklere yer vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ancak asıl çalışılması gereken konu, evrensel içerik ve kendi kültürel değerlerimizi nasıl birleştireceğimizdir. Teknik alandaki eksikliğimizi daha hızlı kapayabileceğimizi ve dünya standartlarında işler üretebileceğimize inanıyoruz. Ancak kritik noktalar olan içerikte ve anlatımda yapacağımız her yenilik ve gelişme bize artı değer sağlayacaktır.”

Dünya ilgi gösteriyor

Niloya daha yayına başlamadan dünyanın farklı ülkelerinden ilgi görmeye başladı. Kaynak Lisans Şirket Müdürü Hakan Tungaç özgün bir çalışma olan Niloya’nın yakın zaman içinde dünyanın farklı ülkelerindeki çocuklarla da buluşturacaklarını söyledi: “Bazı ülkelerle görüşmelere başlandı, yayına başlandığında bu ilginin artarak süreceğini düşünüyoruz. Dünyada içerik noktasında bir daralma olduğunu görüyoruz, sürekli benzer içeriklerde projeler üretiliyor, bir formül arayışı var. Bu nedenle proje en başından itibaren güçlü bir içeriğe sahip olmasına özen gösterildi. İçeriğin gücü ile görsel kalite ilk dikkat çeken ve ilgi gösterilmesini sağlayan noktalar oluyor.”

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.