Başağrımı Çiziyorum Resim Yarışması 2014

basagrimi_ciziyorum-resim-yarismasiHer 5 kadından 1’i, her 10 erkekten 1’i migren tipi baş ağrısı çekiyor. Her 6-7 çocuktan 1’inin başı ağrıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre başağrısı en çok özürlülüğe yol açan hastalıklar arasında da ilk 10’da yer alıyor. Türkiye Beyin Yılı kapsamında başağrısının hafife alınmaması gereken bir hastalık olduğuna dikkat çekmek için ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik resim yarışması düzenleniyor.

Çocuklarda başağrısı ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla Türkiye Beyin Yılı kapsamında Türk Nöroloji Derneği ve Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği, Türkiye genelinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik “Başağrımı Çiziyorum” resim yarışmasını düzenliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile  gerçekleşecek yarışmaya başvurular, 12- 17 Mayıs 2014  tarihleri arasında gerçekleşecek.

İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin başağrısı ile ilgili algılarını yansıtmaları beklenen yarışmanın sonuçları Kasım ayında açıklanacak. Yarışmada birinciye I-pad , ikinciye 300 TL kitap çeki, üçüncüye 250 TL kitap çeki ödülleri verilecek. Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye   adreslerinden ulaşmak mümkün.

Başağrısı ciddi bir hastalık

Her beş kadından birinde ve her on erkeğin birinde migren tipi baş ağrısı, bir o kadar kişide de  gerginlik baş ağrısı görülüyor. Her 6-7 çocuktan birinin ara ara başı ağrıyor. Bunların bir kısmı migren. Başağrısı çeken dört kişiden birinin en az haftada bir kez  başı ağrıyor. Çocukların ise ayda en az bir kez başı ağrıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre başağrısı en çok özürlülüğe yol açan hastalıklar arasında da ilk 10’da yer alıyor.

Ülkemizde başağrıları yetişkinlerde yılda  yaklaşık 2-3  gün  işgücü, 7-8 gün verimlilik kaybına, sosyal hayattan uzaklaşma gibi sorunlara yol açıyor. Çocuklarda ise; yılda ortalama 3-4 gün  okula gidememe, okul başarısında ciddi düşme, oyun ve diğer etkinliklere katılamama ve mutsuzluğa neden oluyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.