Yedirenk Sanat Vakfı Uzun Metrajlı Senaryo Yarışması 2013

Yedirenk Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ‘Birlikte Yaşama” konulu uzun metrajlı senaryo yarışması başlıyor. Jüri üyeliğini Hülya Koçyiğit, Halil Ergün, Birol Güven, Hasan Kaçan, yönetmen Yüksel Aksu, Senaryo Danışmanı Öktem Başol ve Yedirenk Sanat Vakfı Başkanı Ali Tokul’un yapacağı yarışma, “Birlikte Yaşama” yı en güzel anlatacak senaristleri buluşturacak.

Farklılıkları ne olursa olsun aynı pencereden bakarak aynılıkları gören ve bu konuda sözü ya da hikâyesi olan senaristleri “ Birlikte Yaşama” konulu uzun metrajlı senaryo yarışmasına davet eden Yedirenk Sanat Vakfı, Türk Sineması’na farklı senaryolar kazandırarak, “Birlikte Yaşama” olgusunu yaygınlaştırmayı hedefliyor.

15 Nisan’da başlayacak yarışma başvuruları 15 Ağustos Cuma gününe kadar devam edecek. Güçlü jüri kadrosu tarafından değerlendirilen senaryolardan ilk 10’a kalan eserler http://www.yedirenk.org adresinde ilan edilecek, yarışma sonuçları ise 1 Ekim 2013 tarihinde açıklanacak.

Ödüller;

1. 30 bin TL

2. 15 bin TL

3. 5 bin TL ödüllendirilecek.

 

Yarışmayla ilgili detaylara http://www.yedirenk.org adresinden ulaşılabilir.

 

Bilgi&İletişim: Yedirenk Sanat Vakfı

Sinema Platformu Direktörü, Cem Güler

Tel: 0212 244 77 77 / GSM: 0537 794 34 84

E-Mail:

 

 

‘Birlikte Yaşama’

Farklıyız…

Birbirine hiç benzemez milyarlarca insanın parmak izi. Yaşayan canlı sayısınca DNA farklılığı var. Yüz binlerce canlı türünde, trilyonlarca canlının yapısı farklı farklıdır.

Farklıyız…

Gece gündüzden çok farklı; sabah, akşamdan…

Üşümek ile terlemek bambaşka, yaz ile kış farklı köşelerinde dururlar mevsimlerin.

İklimler farklı, mevsimler farklı, kültürler farklı…

Fakat tüm bu farklar aslında aynı olanın farklı aynalarda yansımasından başka bir şey olmasa gerek.

Ve bu farklılıklar güzelleştiriyor esasen dünyayı. Farklı tatlar, farklı renkler, farklı sesler, farklı diller, farklı inançlar, farklı düşünceler, farklı kültürler…

Aynı sabaha uyanıyoruz, aynı güneşle aydınlanıp ısınıyor dünya.

Tebessüm mesela; aynıdır

Mutluluk da, acı da…

Aynıdır teninin rengi ne olursa olsun çocuğun gülümsemesi, evladını kaybeden bir annenin ağlaması.

Gözyaşıyla kahkaha paydasında birleşiyor tüm insanlar.

Emekçinin teni her yerde aynı, haksızlıkların mantıksızlığı, zulmün, hor görmenin insafsızlığı da coğrafyası ne olursa olsun aynıdır. Belki farklı gerekçelerle yapılır haksızlıklar ama buna karşı duran direnç ve kararlılık aynıdır.

Gündelik ayrılıklar, kısır çekişmeler, dar görüşlü kavgalar bozuyor bu ahengi… Paylaşılmayacak bir şey yok aslında yeryüzünde ve herkese yetecek kadar tebessüm de var, hüzün de…

Yedirenk Sanat Vakfı iş bu felsefeyle, ayrılıkları ne olursa olsun, aynılıklar perspektifinden bakarak bir Tematik Film Senaryosu Yarışması düzenliyor. Ana başlığı ‘Birlikte Yaşama’ olgusu ve algısı olan bu yarışmaya bu konuda sözü ve hikâyesi olan herkesi davet ediyor. Yaşına, titrine, cinsiyetine bakmadan.

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.