Sema Ilgaz Temel resim sergisi

Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi sezona Prof. Sema Ilgaz Temel’in özgün baskı ve tuval üzerine son işlerinden oluşan sergisiyle başlıyor. Sergi 13 Ekim Carsamba akşamı 18.00 de açılıp, 3 Kasım 2010 tarihine kadar devam edecektir.

Sergi Pazar hariç hergün 10.00 – 18.00 arası gezilebilir.

SEMA ILGAZ TEMEL

1957′de Istanbul ‘da doğdu. 1978′de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Bölümünden mezun oldu. 1980′de aynı kuruma asistan olarak girdi. Avusturya Hükümeti sanat bursunu kazanarak, 1983 ve 1987′de Salzburg Yaz Akademisine katıldı. 1992′de Doçent, 1999′da Profesör oldu. Biri yurtdışında olmak üzere 12 kişisel sergi açtı. Ulusal ve uluslararası birçok karma sergiye katıldı. Çeşitli dergilerde illüstrasyonları ve basılmış kırkın üzerinde kitap kapağı bulunmaktadır. Plastik Sanatlar Derneği ve Exlibris Derneği kurucu üyesidir. 2000-2003 ve 2006-9 yılları arasında MUGSF Grafik Bölümü Başkanlığı yapmıştır. Sanatçı halen aynı bölümde ve Yeditepe Üniversitesinde ders vermekte olup kendi atölyesinde de çalışmalarını sürdürmektedir.

” – Resim yapma sürecini,başı sonu belli bir yolculuktan çok,oluşma aşamasında her türlü etkiye açık,sürprizlerle dolu bir serüven olarak algılıyorum.Bu nedenle ,sonuna yaklaşmışken,kağıdı veya tuvali çevirerek farklı bir imgenin kılavuzluğunda yepyeni bir yolculuğa başladığım çok olmuştur.

- Yapıt/resim, onu oluşturan sanatçının görsel kodlarını içerir..

- Resimlerimde sıklıkla kullandığım kadın imgesi,cinsellik barındıran bir göndermeden çok,idealize edilmiş bir form olarak,insanı sembolize eder .Resimlerimin konuları;insana ait duygular,aşk yaşam ve ölüm üzerinedir. ”

Sema Ilgaz Temel

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.