Kayıp tablo çatıda çıktı!

montmajourda_gunbatimi_van_goghHollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un kayıp olduğu sanılan ‘Montmajour’da Günbatımı’ adlı eseri, Norveç ’teki bir çatı katında yıllarca kaldıktan sonra gün ışığına çıkarıldı.

Hollanda ’nın başkenti Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nden yapılan açıklamada, varlığı 1928’den beri bilinen tablonun orijinal olduğunun belirlendiği bildirildi.

Uzmanlar, tarihçesini çok iyi bildikleri tablonun orijinal olduğunun, Van Gogh’un çok iyi bilinen kalın fırça darbelerini taşıyan eserde kullanılan üslup ve fiziki malzemelere ve sanatçı ile kardeşi arasında geçen yazışmalara bakılarak saptandığını belirtti.

Ünlü ressamın ilk tam boyutlu tuval çalışması olan tabloda ağaçlar, çalılıklar ve gökyüzünün resmedilmiş. Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta tablodan bahsettiğini ifade eden uzmanlar söz konusu mektuptan tablonun yapılış tarihinin 4 Temmuz 1888 olduğunun anlaşıldığını söyledi. Van Gogh mektubunda ayrıca, tabloyu küçük meşe ağaçlarının bulunduğu taşlı bir tepede yaptığını da belirtiyor.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.