Recep Baydemir ile konuSU üzerine röportaj

KonuSU Sergisi’nin sanatçılarından Recep Baydemir ile konuSU ve sanat üzerine söyleşimizden…

1961 İstanbul doğumlu. 1979 yılında İDGSA (MSÜ) Fotograf bölümüne girdi, 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesinden mezun oldu, 1983-’85 yıllarında gazetecilik yaptı. 1986 yılında kendi ajansını kurdu, birçok karma sergiye katıldı, evli ve iki çocuk babası, halen kendi ajansında reklam ve tanıtım fotografçılığı yapmakta.

SANATKOP: Tüm dünyada, suyu kirleten ya da su arıtma sistemleri üreten şirketlerin lobileri, olası bir su egemenliği savaşında askeri strateji belirlemeye çalışan generaller, güç dengelerini bu konuda yeniden belirlemeye çalışan istihbarat örgütleri, tüm ülkelerin politikacıları, bilim insanları… suyu “konu”ları yapmış durumdayken, sanatçı olarak hangi gücünüze güvenerek ve neyi umarak suyu kendinize “konu” yaptınız?

RECEP BAYDEMİR: Dünyamızdaki su kaynakları birer birer yok olurken, birçok uluslararası şirketin, askeri stratejistlerin, istihbarat örgütlerinin ve tüm ülke politikacılarının, suyu konu yapmaları kadar doğal bir şey olamaz. Günümüzde su, kirlenen ve yok olmaya yüz tutan en önemli yaşam kaynağı olarak petrolün önüne geçmiştir. Bahsi geçen şirketler, kuruluşlar ve devletler, dünyadaki mevcut su kaynaklarını korumak değil kendi amaçları ve çıkarlarına uygun olarak sahiplenmek adına hareket etmektedirler.
Yakın gelecekte petrol savaşlarının yerini su savaşlarına bırakacağı aşikardır. Sanatçı olarak suyu konu almamızın ana nedeni, çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına insanların dikkatini çekebilmek, yaşam kaynağımıza sahip çıkılması, suyun bilinçli kullanımı ve sahiplenilmesini sağlamaktır.
Çevreyi, doğayı ve geleceğini düşünen bilinçli her insan, suyu sahiplenme gücünü ve güvenini kendinde bulmalıdır.

SANATKOP: Başka sanatçılarla, aynı mekanda ve aynı zamanda sergilenecek olan ve konusu aynı olan eserler üretmenin sanatçı açısından keyif ya da kaygı yaratan deneyimleri nelerdir? Bu sergi özgülünde yaşadıklarınızı paylaşabilir misiniz?

RECEP BAYDEMİR: Sanatın değişik dallarından kendini ispatlamış arkadaşlarla aynı konu ve mekanda sergi açabilmek gerçekten çok büyük bir keyif. Daha önce yaptığımız ortak çalışmalarda da aynı hazzı yaşamış biri olarak kendi çalışmamın sancıları dışında bu birlikteliğin verdiği bir kaygım asla olmadı. Sergiye katılan eserlerin değişik sanat dallarından olması ise bence işin en keyifli tarafı, eserlerdeki teknik, tarz, yorum ve boyut farklılıkları, sergiye hareket, enerji ve heyecan getiriyor.

SANATKOP: Yalnızca su sorunu değil, dünyadaki neredeyse her sorun küresel bir kapsam taşıyor artık. Sanatın içeriği ve sanatçının aydın tavrı bu noktada nasıl bir değişime uğruyor, ya da zorlanıyor?

RECEP BAYDEMİR: Doğal yaşamı tehdit eden küresel konulara dikkat çekmek amacı ile yola çıkan sanatçı arkadaşlarımla önceliği ”SU” olarak belirledik, gelecek projelerimizde diğer konuları sıra ile ele almayı düşünmekteyiz. Konuları ayırarak vurguyu daha etkin kılmayı amaçladık.
Kişisel olarak çalışmamı yapmaya başladığımda en büyük kaygım sorunu en etkili biçimde vurgulayabilmek ve toplumun her kesiminin alabileceği direkt mesajı verebilmekti.
Bu yüzden, işimin somut öğeler içermesine özen göstermeye çalıştım.

SANATKOP: Mitolojide Naiad’ların yalnızca ozanlara ve sanatçıları göründüğü söylenir. Sizce neden?

RECEP BAYDEMİR: Mitolojide, Naiad’ların ozanlara ve sanatçılara görünmesinin nedeni; Hassas, duyarlı ve duygulu insanlar olmalarından dolayı, yapılan yakıştırmadır diye düşünüyorum, Ancak günümüzde Naiad’lar, yeryüzünde yaşayan her insana görünmelidir, yoksa ne Naiad kalacak, nede yaşanacak bir dünya.

KONUSU SERGİSİYLE İLGİLİ TÜM YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KONUSU SERGİSİ MANİFESTOSU İÇİN TIKLAYINIZ

1 Yorum

  1. hüseyin çetinkaya diyor ki:

    recep merhaba

    Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.