Çocuklardan “Farklıyız; ama aynıyız” fotoğraf sergisi

Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, “farklıyız; ama aynıyız” adını taşıyan fotoğraf sergisini Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Sergi Salonunda açtı.

Geçen yıl Ressam Harun Antakyalı ile işbirliğine giderek “Sanatın Gücü” adı altında bir proje başlatan ve bu kapsamda çocuklara resim çalışmaları yaptırarak çeşitli sergiler açan okulun Resim Kulübü bu sefer etkinlik alanı olarak “fotoğraf”ı tercih etmiş.

Bu proje ile okulda eğitim gören öğrencilerin; görsel algılarını ve hayata dair farkındalıklarını artırmaları, çevreleri ile rahat iletişim kurmaları, fiziki ve zihinsel sınırlılıklarına rağmen kendilerini ifade etmede fotoğrafın gücünü kullanabilmeyi öğrenmeleri amaçlanmış.

24–29 Mayıs 2010 tarihleri arasında sergilenmekte olan fotoğraflar okulda öğrenim gören zihinsel engelli öğrencilerin objektiflerine yansıyanlardan oluşuyor.

24 Mayıs Pazartesi yapılan sergi açılışı; öğrencilerden Muhammet Emrebaş’ın fotoğraf çekmek ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşması ile başladı. Ardından Okul Müdürü Ali Demir yaptığı konuşmada bu çalışmanın amaçlarına değindi. Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt ise yaptığı konuşmada, zihinsel engelli öğrencilerin ortaya koyduğu çalışmalardan ne kadar etkilendiğini ifade etti. Ardından fotoğraf çalışmalarına sundukları gönüllü katkıdan dolayı Mebrur Hatunoğlu ve Nazmi Alacadağlı’na ve  sponsorlukları ile serginin sanatseverlerle buluşmasını sağlayan Cenk Kıran ve Mustafa Güleroğlu’na teşekkür belgeleri verildi.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.