Türkiye’nin kült Festivali Fantasturka başlıyor!

Fantasturka- 2013İlk kez 2011 yılında, Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen FANTASTURKA ‘Türk İşi Filmler Festivali’, bir yıllık aradan sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı- Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle, 19- 22 Eylül 2013 tarihleri arasında, İstanbul- Beyoğlu’nda yer alan Majestic Sineması’nda izleyici ile buluşacak. Festival; Fantastik Türk Sineması’nın son dönem temsilcilerinden olan Can Evrenol’un Baskın adlı kısa filminin galası ile başlayacak. Tüm etkinliklerin ücretsiz olacağı festivalin kapanış töreni, 22 Eylül Pazar günü saat 19:30’da gerçekleştirilecek ve Fantastik Türk Sineması’nın emekçilerine ‘Onur Ödülleri’ takdim edilecek.

Türk Sineması’nın 100 Yıllık Filminin Hüzünlü Hikâyesi FANTASTURKA’ da!

Türk sinema tarihinin ilk filmi ve senaryosu olarak kabul edilen, Fuat Uzkınay tarafından 14 Kasım 1914′te çekilen Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı, 100 yıllık Türk Sineması’nın en tartışmalı filmlerinden birisi. Film yıllardır, Türk Sineması’nın ilk filmi olarak literatürde yerini alırken, kopyasının bulunamamasından dolayı filmin varlığı şimdiye kadar kesinlik kazanamamıştı. Filmin son kopyasının hüzünlü hikayesi yapımcı ve yönetmen Kunt Tulgar’ın yapacağı basın toplantısı ile gün yüzüne çıkacak.

‘Kayıp’ Film, FANTASTURKA’da!

Yönetmen Oksal Pekmezoğlu’nun, Lee Falk’ın çizgi kahramanı sihirbazlar Kralı ile Kiling fotoromanının Türk uyarlaması 1967 yapımı filmi Sihirbazlar Kralı Mandrake Klink’in Peşinde ilk kez izleyici ile buluşacak. Araştırmacı gazeteci Ali Murat Güven ve yönetmen Kunt Tulgar tarafından Ankara’da bir bodrum katında ‘gres yağı’na bulanmış halde bulunan film, yeniden yıkanarak ve temizlenerek büyük oranda kurtarıldı. Türk Sineması arşivinde ‘kayıp’ film olarak geçen ve kopyasına ulaşılamayan film ilk kez FANTASTURKA’da izleyici ile buluşacak. Film aynı zamanda; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nünce hazırlanan ‘Türk Sinemasının 100 yıllık Arşivi’ çalışması içinde yer alacak.

Festival Film Programı Belli Oldu!

Bu yıl festivalde 2 Kısa Film ve 14 Kült Fantastik Türk Filmi yer alacak. Gösterilecek kısa filmler arasında, Can Evrenol- ‘Baskın’ ve Tan Tolga Demirci- ‘Enterchat’ filmleri yer alacak. Festivalin uzun metraj programında ise, 1953- 1994 yılları arasında çekilen 14 Fantastik Türk Filmi yer alacak. Gösterilecek filmler ise alfabetik sıraya göre şöyle: 3 Dev Adam, Aybiçe Kurt Kız, Drakula İstanbul’da, Dünyayı Kurtaran Adam, Korkusuz Kaptan Swing, Karanlık Sular, Klink Süpermen’e Karşı, Sihirbazlar Kralı Mandrake Klink’in Peşinde, Ölüler Konuşmazki, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Süpermen Dönüyor, Tarzan İstanbul’da, Turist Ömer Uzay Yolunda, Yılmayan Şeytan. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra film yönetmenleri, yapımcıları ve sinema yazarları ile çeşitli söyleşiler gerçekleştirilecek.

 

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.