“Anish Kapoor ” Sakıp Sabancı Müzesi’nde

anish kapoor

anish kapoor

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank’ın işbirliğinde, önde gelen uluslararası sanatçı Anish Kapoor’un Türkiye’deki ilk kapsamlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Akbank’ın 65. Yılı kapsamında sponsor olduğu sergide, Anish Kapoor’un eserleri 10 Eylül 2013 – 5 Ocak 2014 tarihleri arasında SSM’de ziyaret edilebilecek.

Sir Norman Rosenthal’in küratörlüğünü yaptığı sergi, sanatçının mermer, kaymaktaşı gibi malzemelerle yapılan, çoğu daha önce sergilenmemiş taş eserlerine odaklanan ilk sergi olma özelliğini taşıyor. Gök Ayna ve Sarıgibi heykel, mimari, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getiren ikonik eserleri içeren sergi, Sakıp Sabancı Müzesi’nin galerileri ve bahçesinde görülebilecek.

Sergiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Sakıp Sabancı Müzesi olarak çağdaş sanatın ustası Anish Kapoor’u kapsamlı bir sergiyle ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.  Anish Kapoor’un eserleri kimi zaman boyutu kimi zaman da hareketli oluşuyla sanatseverleri şaşırtmayı başardı. İstanbul’un yabancısı olmayan Anish Kapoor, pek çok kez geldiği şehrimize bu kez uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ancak daha önce sergilemediği taş ağırlıklı eserleriyle geldi. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen binlerce yıllık yer kabuğu katmanlarının oluşturduğu ve fazla el değmemiş duygusu veren taş eserlerin yanı sıra sanatçının Sarı ve Gök Ayna gibi tanınmış eserleri sergimizde yer alıyor.” dedi.

Serginin küratörlüğünü yapan Norman Rosenthal sergiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Anish Kapoor’un, serginin odak noktasını oluşturan, soyut taş eserlerinde esas olarak dikkate değer nokta, bu eserlerin sonsuzluk ve zaman kavramlarını tanımlamak için özgün yollarının olması. Son 30 yıllık süreçte mermer, oniks, kaymaktaşı, granit, kumtaşı ve diğer taş türleri kullanılarak ortaya çıkan bu taş eserlere bakan birinin aklına tarihsel zamanın felsefeleri ve gerçeklikleri hakkında birçok bakış açısı geliyor. Bu eserler izleyiciyi biçim ve maddede saklı 3 katmanlı gizemi düşünmeye davet eder. Kapoor, her biri kişisel ve imalı anlamlar içeren çağdaş formları elde edebilmek için oyma veya şekil verme gibi eski çağ geleneklerini takip eden az sayıdaki sanatçıdan biridir. Belki de Kapoor’un sanatının en muhteşem yönü, özellikle de taş eserlerinin verdiği, eserlerin yaratıldığı zamanın tahmin edilemez oluşuyla birlikte ortaya çıkan zamansızlık duygusu…”dedi.

Toplantıda konuşan Anish Kapoor: ‘Mermer ve kaymaktaşından yapılan bazı eserlerimin ilk kez müzede ve Boğaz’ın kıyısındaki bahçede izlenebileceği, Türkiye’deki ve Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki ilk kapsamlı sergimi sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yıllar boyu birlikte çalıştığım Norman Rosenthal ile bu sergide işbirliği yapmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Bilgi için:  – Simge Andı

A&B İletişim
Valikonağı Caddesi 73/5 Nişantaşı 34371 İstanbul
T: (0212) 233 22 38 – F: (0212) 248 44 36

http://www.ab-pr.com/

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.