Rosemarie DeWitt

Rosemarie DeWitt

Rosemarie DeWitt

ROSEMARIE DEWITT, endüstrinin bir çok ünlü ismiyle paylaştığı projeler sayesinde televizyon ve tiyatroda üstüste elde ettiği başarıları, zerafeti, cazibesi ve tarzına borçlu.

 

DeWitt en son olarak, Matt Damon ve John Krasinski ile oynayacağı Gus Van Sant filmi  “Promised Land (Vaadedilen Topraklar)” için imza attı. Ondan önce de, prömiyerini  Toronto Film Festivali’nde yapan ve Lynn Shelton’ın yönettiği “Your Sister’s Sister (Kızkardeşinin Kızkardeşi)” filminde Emily Blunt ile birlikte oynamıştı.

 

DeWitt, yakında, Ben Stiller, Vince Vaughn ve Jonah Hill ile rolleri paylaşacağı “The Watch (Gözüm Üzerinde)” ve John Krasinski ve Olivia Thirlby’nin oyuncuları arasında yer aldığı “Nobody Walks” filmlerinde görülecek.

 

DeWitt yakınlarda John Wells’in “The Company Men (Şirket Adamı)” adlı filminde Ben Affleck, Tommy Lee Jones, Kevin Costner ve Chris Cooper ile oynadı. Film prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yaptı.

 

DeWitt, televizyon ekranında en son Showtime Network’ün komedi dizisi “United States of Tara”nın üçüncü sezonunda görülmüştü.  Dizinin yaratıcıları, yürütücü yapımcılar Steven Spielberg ve Diablo Cody’ydi.

 

DeWitt “Rachel Getting Married (Rachel Evleniyor)” filmine ismini veren Rachel karrakterini oynadı. Bu filmdeki performansı ile Toronto, Vancouver ve Washington D.C. Film Eleştirmenleri Birliği tarafından En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Yönetmenliğini Jonathan Demme’ın yaptığı, Jenny Lumet’ın yazdığı filmde, DeWitt’e Anne Hathaway, Debra Winger ve Bill Irwin eşlik ediyorlardı.

 

DeWitt “Rachel Getting Married (Rachel Evleniyor)” filminin yönetmeni Jonathan Demme ile ikinci defa, bu kez bir tiyatro oyunu için biraraya geldi. Demme’ın oyunu “Family Week” için, New York Lucille Lortel Tiyatrosu’nda Sarah Jones ile sahneye çıktı.

 

Ayrıca, televizyonda daha önce AMC’nin bütün övgü ve ödülleri toplayan dizisi “Mad Men”de ve FOX’un suç dizisi “Standoff”ta görülmüştü.

 

DeWitt’in rol aldığı diğer bazı filmler şöyle: Russell Crowe ve Paul Giamatti ile beraber oynadığı, gerçek hayattaki dedesi James J. Braddock’ın hayatını konu alan “Cinderella Man (Sindirella Adam)” ve rollerini Maggie Gyllenhaal, Olympia Dukakis ve Tony Shalhoub ile paylaştıkları “The Great New Wonderful”.

 

Televizyon ve sinemadaki bütün rollerine rağmen,  DeWitt  tiyatroyla bağını hiç koparmadı. Rol aldığı tiyatro oyunları ve toplulukları arasında şunları sayabiliriz: Çehov’un “Üç Kızkardeş”inde Masha’yı oynadı, John Patrick Shanley’den “Danny and the Deep Blue Sea (Danny ve Derin Mavi)” – Tiyatro 2. Sahne, “Swimming in the Shallows (Sığlıkta Yüzmek)” – Tiyatro 2. Sahne, “Small Tragedy (Ufak Trajedi)” – Playwright’s Horizons, “The Butter and Eggman (Tereyağı ve Yumurta Adam)” – Atlantic Tiyatro Topluluğu, “Dream Girl (Rüya Kız)” – Zipper Tiyatrosu, “St. Scarlet” – Ontological Tiyatrosu, “Dead Reckoning (Ölü Tahmini)” – Cherry Lane Tiyatrosu ve “Frame 312 (Çerçeve 312)” O’Neill Tiyatro Merkezi.

 

DeWitt Hofstra Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar ve New York Actors Center’da oyunculuk eğitimi almış.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.