Bornova Belediyesi Homeros Kısa Öykü Yarışması 2013

Yarışmanın Amacı

Bornova Belediyesinin Türk Edebiyatına özellikle Kısa Öykü konusunda yeni eserler kazandırmaya yönelik çalışmasıdır.

Yarışmanın Konusu

Adaylar konu seçiminde serbesttir.

Genel Katılım Şartları

1. Yarışmaya 18 yaşından büyük tüm TC vatandaşları katılabilir.

2. Yarışmaya Bornova Belediyesi çalışanları, seçici kurul üyeleri ve 1. Derece yakınları katılamazlar.

3. Katılan eserin daha önce basılmamış ve herhangi bir yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.

4. Her yazar ancak bir (1) eserle yarışmaya katılabilir.

5. Yarışmaya katılan eserler en fazla beş (5) sayfa A4 uzunluğunda (Times New Roman, 12 punto, 1,5 satır aralık) ile yazılacak, sayfalar Normal kenar boşluklarına sahip olacak (her yön 2,5 cm), paragraf araları 1,5 satır ve herhangi bir kapak yapılmadan Yarışma Sekreterliği’ne yollanacaktır.

6. Yarışmacılar eserlerini 5 kopya halinde A4 boyutundaki zarfa koyacaklar, sıkıca yapıştırıp, zarfın SAĞ ÜST köşesine 5 (beş) harften oluşan bir RUMUZ yazacaklardır. Kesinlikle gerçek ad ve soyad belirtilmeyecektir.

7. Yarışmacılar ayrı bir sayfaya kendi özgeçmişlerini, adres ve iletişim telefonlarını, “YARIŞMANIN TÜM ŞARTLARINI KABUL EDİYORUM” yazarak imzalayacaklardır.

8. Son olarak, yarışmacılar, eserlerini koydukları A4 zarf ile özgeçmişlerinin yer aldığı sayfayı A3 zarfa koyarak;

“BORNOVA BELEDİYESİ

2. Homeros Kısa Öykü Yarışması

Bornova Atatürk Kitaplığı, Fevzi Çakmak Cad. No: 34/A Bornova / İZMİR”

adresine KARGO ile göndereceklerdir.

9. Posta ya da kargoda meydana gelen gecikme, hasar ve kayıplardan düzenleyici kurum sorumlu tutulamaz.

10. İNTERNET yoluyla ya da ELDEN yapılan teslimatlar KABUL EDİLMEYECEKTİR!

11. Yarışmada ödül alan eserler kurum tarafından hazırlanacak broşür, web sayfası, kitap ve dergilerde tanıtım amaçlı olarak kullanılabilir.

12. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır .

13. Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eser konmaz, derece ve ödül boş bırakılır.

14. Katılımcı, dereceye giren ya da “yayınlanmaya değer bulunan” eserinin Bornova Belediyesi tarafından kullanılmasına süresiz olarak kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma ve bunun gibi umuma arzla ilgili bilumum haklarını, Bornova Belediyesi’ne verdiğini kabul eder.

15. Bu şekilde kullanılan eserler için eser sahibi sonradan verdiği lisansı kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini ya da bu lisans için kendisine verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talepte bulunmayacağını, gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. Bornova Belediyesi, eserler için katılımcının yukarıda verdiği lisans karşılığında telif hakkı bedeli ödemeyecektir.

16. Kazanamayan eserler iade edilmeyecektir.

Yarışma Seçici Kurulu

◦ Muzaffer İzgü (Gülmece ve Çocuk kitapları yazarı)

◦ Hüseyin Yurttaş (Yazar – Şair)

◦ Prof. Dr. Nerin Yayın (E.Ü. Ed. Fak. Türk Dili ve Ed. Böl. Bşk.)

◦ Yunus Bekir Yurdakul (Dil Derneği İzmir Temsilcisi)

◦ Ümit Tunçağ (Bornova Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı)

Jüri eserleri, 1 Ekim – 8 Kasım 2013 tarihleri arasında okuyacak ve her biri için ayrı ayrı yapacakları değerlendirmelerini Yarışma Sekreterliğine yazılı ve imzalı bir notla teslim edeceklerdir.

Ödüller

*Birinciye 5,000 TL

*İkinciye 3,000 TL

*Üçüncüye 2,000 TL (Ödemelere KDV dahildir)

Jüri eğer gerekli görürse 1.000 TL ödemeli “Jüri Özel Ödülü” verebilir. Herhangi bir sıralamadaki ödüle değer bir eser bulamazsa yerine başka bir eser seçmez. Jüri ayrıca “yayınlanmaya değer eserler” seçilerek, bunların kazanan eserlerle birlikte Bornova Belediyesi tarafından bir kitap haline getirilerek yayınlanmasını önerir. Yarışmacılara ödenecek ödüller, en geç yarışma sonuçları ilanını izleyen 30 iş günü içinde, yarışmacılara 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. Maddesine göre net olarak ödenir.

Yarışma sonuçları www.bornova.bel.tr adresinde ilan edilecektir.

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.