John Cameron

JOHN CAMERON film kariyerine, liseden arkadaşları Sam Raimi ve Bruce Campbell ile bir dizi yenilikçi kısa film çekerek başladı. Cameron New York Üniversitesi  film okulunu Raimi’nin ilk uzun metrajı “The Evil Dead (Şeytanın Ölüsü)”de çalışmak için bıraktı ve Raimi’nin “Crimewave (Cinayet Şebekesi)”, “Army of Darkness (Karanlığın Ordusu)” ve “The Quick and the Dead (Hızlı ve Ölü)” filmlerinde yardımcı yönetmenlik yaptı.

 

Kısa süre sonra, Coen Kardeşler ile, uzun yıllar devam edecek bir işbirliğine girdi. Önce “The Hudsucker Proxy (Bir Şirket Komedisi)” filminde yardımcı yönetmenlik yapmış. Ardından da Oscar ödüllü “Fargo”, “The Big Lebowski”,  “O Brother, Where Art Thou? (Nerdesin Be Birader?)”, “The Man Who Wasn’t There (Orada Olmayan Adam)”, “Intolerable Cruelty (Dayanılmaz Zulüm)” ve “The Ladykillers (Kadın Avcıları)” filmlerinde ortak yapımcı oldu.

 

Cameron,  Dimension için “Bad Santa” filminin yapımcısı, Universal’dan çıkan, yönetmenliğini Peter Berg’ün yaptığı “Friday Night Lights (Cuma Gecesi Işıkları)” filminin de yürütücü yapımcısı oldu. Bu başarılı işbirliğinden sonra yönetmen Berg  ve yapımcı Sarah Aubrey ile birlikte yapım şirketi Film 44’ü kurdu. Oradayken, bir başka Universal yapımı uzun metraj “The Kingdom (Krallık)”  filminin ve “Friday Night Lights (Cuma Gecesi Işlıkları)”ın NBC’de yayınlanan Emmy ödüllü dizi versiyonunu yapımcılığını üstlendi.

 

Cameron ayrıca, Oscar’a aday olan “Lars and the Real Girl (Gerçek Sevgili)” filminin yapımcısı ve yapımcılığını Will Smith’in üstlendiği “Lakeview Terrace (Gözcü)” filminin yürütücü yapımcısı.

 

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.