ERTUĞRUL ATEŞ

Ertuğrul Ateş 1954 yılında Adana’da doğdu.

1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı aynı yıl İngiltere’ye giderek Londra’da Kingsway Princeton College ve Betnhal Green Institue’de eğitim ve çalışmalarını 1979 yılına kadar sürdürdü.

İlk sergisini 1980 yılında İstanbul’da açtı.

Çalışmalarını 1987 yılına kadar İstanbul’da südüren sanatçı ABD’ye giderek New York’a yerleşti.

1988 yılında başta Ahmet Ertegün olmak üzere 10 kişilik bir koleksiyoncu grubu ile anlaşma imzaladı. Ünlü 57. Cadde galerilerinden Terry Dintanfass galerisine kabul edildi. Chicago Modern Sanatlar Müzesi’nde “Yükselmekte olan Sanatçılar” sergisine kabul edildi.

Miami, Dallas, Los Angeles, Chicago, Palm Beach, Boston, South Hampton, Barselona, Kopenhang, New York ve Pekin’de bir çok sergi gerçekleştirdi.

2003 yılında Hürrem Sultan Dans Gösterisi’ni sahneye koydu.

Sanatçı yaşamını 2005 yılından bu yana Türkiye’de sürdürmektedir.

1 Yorum

 1. sanat haberleri diyor ki:

  Çağdaş sanatın ünlü isimlerinden Ertuğrul Ateş, ‘Kaf Dağı’ adlı yeni sergisiyle 3-31 Mayıs tarihleri arasında Mabeyn Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. Resimlerinde her zaman kuşlar ve uçmak konularına yer veren sanatçı bu kez de ‘Zümrüd-ü Anka’ efsanesinden yola çıkarak, insanın özgürlük ve var olma sorularına cevap arıyor.
  Efsaneye göre kuşların hükümdarı olan Zümrüd-ü Anka, bilgi ağacının dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Bu kuşun özelliği gözyaşlarının şifalı olması ve yanarak kül olmak suretiyle ölmesi, sonra kendi küllerinden yeniden doğmasıymış. Kuşlar, Zümrüd-ü Anka’ya inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünüp bekler dururlarmış. Zümrüd-ü Anka bir türlü görünmezmiş. Bir zaman sonra varlığından kuşkulanır olmuş ve umudu kesmişler. Bir gün uzak bir ülkedeki bir kuş.
Zümrüd-ü Anka’nın kanadından olduğuna inanılan bir tüy bulmuş. Onun var olduğunu anlayan bütün kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte, huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler. Ancak Zümrüd-ü Anka’nın yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi vadi aşmak zorundalarmış: İstek Vadisi, Aşk Vadisi, Marifet Vadisi, İstisna Vadisi, Tevhid Vadisi, Hayret Vadisi, Yokluk Vadisi…
  Ertuğrul Ateş’in 30 tuval çalışmasına yer verilecek sergide izleyiciler kimi zaman aynalarda kendilerini bulacak, kimi zaman da yorgun kuşlar gibi insanın var olma çabalarını düşünecekler. Sizi, Kaf Dağı’nın gizemlerini keşfetmeye davet ediyoruz.
  Açılış / Opening
  Perşembe, 3 Mayıs
  Thursday, May 3, 2012
  18:00 – 21:00

  Sergi / Exhibition
  3 – 31 Mayıs / May 2012

  Mabeyn Gallery
  Nüzhetiye Cad. No:63,
  Beşiktaş, 34357 İstanbul
  T: +90 212 261 6060
  F: +90 212 236 3851

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.