Doğa Filmleri Yarışması 2012

Dağ Kültürü Derneği tarafından National Geographic Türkiye’nin desteği ve Mineral Event organizasyonuyla düzenlenen 2. Doğa Filmleri Yarışması için başvurular başladı. Yarışma için başvurular “Ulusal”, “Üniversiteliler” ve “Kurumsal” başlıklı üç farklı kategoride yapılacak. Yarışmaya son katılım tarihi ise 12 Ocak 2012. Dereceye giren filmler, İstanbul’da düzenli olarak 6 yıldır düzenlenen 7. Dağ Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek.

Dağ Filmleri Festivali Koordinatörü Murat Yılmaz, festivalin İstanbul il sınırları dışına çıkarak İzmir ve Ankara’da büyük bir ilgi gördüğünü belirterek, “Altı yılı aşkındır devam eden çabamızın olumlu sonuçlarını almaya başladık. Artan ilgi sebebiyle film yarışmasını tekrar festival kapsamında düzenleme kararı aldık. Amacımız Doğa filmi yapımını özendirmek, bu alandaki gelişime katkıda bulunmak ve doğa filmleri hafızasını oluşturabilmek” dedi. Festivalin jüri üyeleri ve yarışma ödülleri ise kısa bir süre içinde duyurulacak.

Son Başvuru 12 Ocak 2012

Macera ve adrenalin tutkunlarının festivali olan Dağ Filmleri Festivali’nde yer almak için kıyasıya mücadele edecek olan yönetmen ve ekipler 2. Doğa Filmleri Festivali’ne katılım şartlarını öğrenmek için www.dogafilmleriyarismasi.com adresini ziyaret edebilirler. Yarışmaya son başvuru tarihi 12 Ocak 2012, finale kalan eserlerin yarışma sitesi üzerinden duyurum tarihi ise 5 Şubat 2012 olarak açıklandı.

1 Yorum

 1. sanat haberleri diyor ki:

  2.Doğa Filmleri Yarışması’nı “İşte Böyle” kazandı
  Dağ Kültürü Derneği tarafından düzenlenen 2. Doğa Filmleri Yarışması’nda Ulusal kategoride En İyi Belgesel Film ödülünü yönetmenliğini Osman Şişman ve Özlem Sarıyıldız’ın yaptığı “İşte Böyle” kazandı. Üniversiteliler kategorisinde ise En İyi Film ödülünü yönetmenliğini Burak Türten’in yaptığı “Çöp” isimli film aldı. Yarışmada diğer başlıklarda ödül alan 6 film, 7. Dağ Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek.
  2. Doğa Filmleri Yarışması ödül töreni, 7.Dağ Filmleri Festivali’nin açılış töreni öncesinde Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Ödül töreninde Ulusal ve Üniversiteliler kategorilerinde finale kalan filmler tanıtıldı ve kısa bölümler gösterildi. Ulusal kategoride yönetmenliğini Osman Şişman ve Özlem Sarıyıldız’ın yaptığı ‘İşte Böyle’ isimli filme En İyi Belgesel Film ödülünü kazandı.
  2 kategoride toplam 6 ödül
  Hakan Berber’in filmi ‘Kız Çocuğu’ En İyi Animasyon Film, Serhat Karaaslan yönetmenliğini yaptığı ‘Bisiklet’ En İyi Kısa Film ve Boral Kambay’ın filmi ‘Save The World’ Jüri Özel Ödülü dallarında ödüle layık görüldü.
  Üniversiteliler kategorisinde ise Burak Türten ‘Çöp’ isimli filmiyle En İyi Film ödülünü alırken Jüri Özel Ödülü ise Büyükaşık’lar filmiyle Nagihan Çakar’ın oldu.
  Film Künyeleri:
  İşte Böyle
  Yönetmen : Osman Şişman – Özlem Sarıyıldız
  Yıl : 2012-03-08
  Süre : 42’
  Konu : HES musibeti Erzurum Bağbaşı’nı da vurdu. Senelerdir süren hukuki ve fiziki mücadele, müteahhit firmanın baskısıyla yöre halkının alehinde seyrediyor. Köylülere verilen akla ziyan cezalardan biri 17 yaşındaki Leyla’nın tüm köyle konuşmaktan men edilmesi. İlk kez devlet şiddetine maruz kalan köylüler, susuzluğa ve suskunluğa mahkum edilseler de gündelik hayat devam ediyor, elbet.
  Çöp
  Yönetmen : Burak Tüten
  Yıl : 2011
  Süre : 25’
  Konu : Belediye çöplüklerinde çadır kurarak tüm yaşamlarını orada geçiren yatıp kalkan, çocuklarını okullarına dahi oradan götüren insanların yaşamı. Tüm hayatlarını çöplüklerde geri dönüşüm malzemelerini toplayarak geçiren insanlar 10 TL kazanç için bu eziyete katlanıyorlar. Üzerine de kazandıkları paranın yarısını çöp sahibine (şıha) veriyorlar. Bu insanlık dışı duruma tüm kurumlar sessiz kalıyor, göz yumuyor. Çekimleri gizli gerçekleştirilen belgesel, yaşanan dram ve eziyetin bir kesiti olma özelliğini taşıyor.

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.