Çağdaş Erçelik Dostoyevski Resim ve Heykel Sergisi

 insancıklar-detay2küçük-600-x-338


insancıklar-detay2küçük-600-x-338

28 Mart – 13 Nisan 2014 tarihleri arasında Galeri Eksen’de düzenlenecek olan Çağdaş Erçelik’e ait “Dostoyevski” adlı sergide sanatçının son dönem heykel ve resim çalışmaları yer alacak. Sanatçının ‘Dostoyevski’ romanlarından yola çıkarak gerçekleştirdiği çalışmalarında roman karakterleri ve bu karakterlerin yaşadığı mekanlar bulunuyor. 

“Karamazov Kardeşler” ,”Budala”, “Suç ve Ceza”, “Yeraltından Notlar” gibi edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden sayılan bu romanlar, birçok sanatçıya esin kaynağı olmuştur. İnsan doğasının incelikle çözümlendiği bu eserler, önemli felsefi meseleleri tartışmaktadır. Toplumsal siyasi ve ruhsal açılardan insanı anlatan yazar , okuyucusunu bir çok soru işareti ile baş başa bırakır. Batılılaşmanın Rus halkı üzerinde yarattığı etkilerden , insanın tanrıyla olan ilişkisine kadar, ahlaki, suç kavramını, yabancılaşmayı, kısacası toplumsal ve bireysel, insana ait bir çok önemli konu üzerinde düşünmemize yol açar. 19. yüzyılda yaşayan bu roman karakterlerinin bugün aynı ilgiyi bütün tazeliğiyle koruması bundan kaynaklanmaktadır.

Çağdaş Erçelik son dönem çalışmalarını üretebileceği bu verimli alanı bulmuş, Dostoyevski karakterlerine ait ruhsal dünyanın çeşitliliğini yansıtmaya gayret etmiş. Ahşap, metal, kağıt, polyester, gibi çeşitli materyellerden oluşturduğu heykellerin yanısıra karakalem ve yağlıboya resimlerin de yer alacağı sergi, yazarın dünyasının Çağdaş Erçelik’in hayal dünyası ile birleştiği farklı bir yorumu olacak. Sergi 13 Nisan tarihine kadar Galeri Eksen’de görülebilir.

Sevgiler,
Galeri Eksen
Adres: Maçka Caddesi No:29 Nişantaşı
0212 219 08 50

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.