Behlül Dal Sinema Müzesi açıldı

behlul_dalAntalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası yönetmen Behlül Dal adına “Sinema Müzesi” açtı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Haşim İşcan Mahallesi’nde düzenlenen “Behlül Dal Sinema Müzesi’nin açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türk sinemasının yıldız oyuncuları Ediz Hun, Salih Güney, Talat Bulut, Oya Aydoğan, Kenen Kalav, festival konukları ve vatandaşlar katıldı.

Açılışında konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, “Antalya’yı kültür ve sanat şehri yapmak için yola çıktık. Yaptığımız çalışmalar büyük beğeni topluyor. Antalya’ya kazandırdığımız müzelerin yanında dev akvaryum, Doğan Hızlan Kütüphanesi, sanat galerileri ve Akdeniz Kent Parkı içerisindeki 500 seyirci kapasiteli açık hava sinemamız kültüre bir katkıdır. Müzemize ismini verdiğimiz Behlül Dal bizim için çok değerlidir. 80 yıllık ömründe sanata kazandırdıklarının yanında 30’a yakın sinema filmi bulunmaktadır. Behlül Dal’ın eserlerini müzemizde yaşatacağız. Bu müze konsept olarak arşiv niteliğindedir. Emeği geçen herkesin eline sağlık” dedi.

Başkan Mustafa Akaydın, Behlül Dal’ın eşi Nevin Dal adına ünlü yönetmen Ertem Göreç’e ve müzenin tasarımcısı Ayhan Doğan’a plaket takdim etti. Daha sonra müzenin açılış kurdelesini Başkan Mustafa Akaydın, Türk Sineması’nın yıldız isimleriyle birlikte kesti.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.