9. Contemporary İstanbul’un bu seneki konuk ülkesi Çin

contemporary-istanbul-logoContemporary Istanbul, 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde 9. kez İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek ve 95 uluslararası galeriyi bir araya getirecek.

Contemporary Istanbul, her yıl Türk çağdaş sanatının yanında “New Horizons – Yeni Ufuklar” bölümünde çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlıyor. 2014 yılında “New Horizons – Yeni Ufuklar” bölümünde son yıllarda uluslararası sanat dünyasında önemli bir güç olmaya devam eden Çin’i konuk edecek. 9. Contemporary Istanbul bu seneki konuk ülke olarak Çin’den galeriler, sanatçılar, küratörler, yayınlar, sanat kurumları ve koleksiyonerleri ağırlayacak.

Yeni Ufuklar bölümünün bu seneki küratörü, 54. Venedik Bienali Çin Pavyonu’nun da küratörlüğünü yapan Prof. Peng Feng olacak.

Çin’in Prof. Peng Feng’in küratörlüğünde Yeni Ufuklar kapsamında konuk ülke olacağı, Asya-Pasifik bölgesinin en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olan MoCA Şangay’da düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu. 29 Mart’ta gerçekleşen basın toplantısına Çin’in önde gelen yerel ve uluslararası yayınları katıldı. Basın toplantısı sonrasında ise Çin’den koleksiyoner, galeri sahipleri/yöneticileri, sanat profesyonelleri ve basının katılımıyla bir resepsiyon gerçekleştirildi.

Profesör Peng Feng, Yeni Ufuklar bölümünün yönetimini, organizasyonunu ve koordinasyonunu üstleneceği küratörlük sürecinde; Çinli sanatçıları ve Çin’in çağdaş sanat anlayışını en iyi temsil edecek 10-12 seçkin Çinli galeriyi seçecek.

Pekin Üniversitesi’nde Profesör olan Peng Feng 200’ü aşkın sergiye küratörlük yaptı. Çin’de şu anda yılda 30 farklı gösterinin küratörlüğünü yapan Feng en üretken ve saygın küratörlerin başında geliyor. Profesör Peng Feng, 54. Venedik Bienali’nde (2011) ve yine aynı sene Çin’deki ilk Uluslararası Heykel Bienali olan Datong’ta Çin Pavyonlarının küratörlüğünü yapması ile öne çıktı. Kendisi aynı zamanda 25 Haziran 2014 başlayacak olan “İpek Yolu” temasıyla gerçekleşecek Xin Jiang Bienali’nin de küratörü.

Uluslararası Estetik Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda yer alan Profesör Peng Feng, 2010 yılında Uluslararası Beijing Estetik Kongresi’nin 18.sini düzenledi. Çağdaş sanat teorisiyle yakından ilgilenen profesör, 2009 yılında James Elkins ile birlikte 1. Çin Çağdaş Sanat Sanat Forum’unu düzenledi.

“Estetiğe Giriş (Şangay: Fudan Üniversitesi,2011)” ve “Güzelliğe Dönüş, Çağdaş Estetiğin 11 Konusu( Beijing: Pekin Üniversitesi Basını, 2009) aralarında olduğu kendi imzasını taşıyan 10 kitabı, 7 çeviri kitabı ve 150’den fazla filozofi ve çağdaş sanat hakkında makalesi bulunmaktadır.

9. Contemporary Istanbul Hakkında;

Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 17.500 metre karelik fuar alanında 650 sanatçı, 3000 eser, 22 ülkeden 95 çağdaş sanat galerisi ile beraber 75.000’den fazla ziyaretçiyi İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde buluşturacak.

Contemporary Istanbul’un 2013 yılındaki en büyük yeniliği olan ve geçen seneki başarısının ardından Plug-in Istanbul Yeni Medya Bölümü ‘nde bu yıl video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzları; ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işleri, iç mekan mapping projeleri, robotik tasarımlar ikinci kez 1.000 m2’lik bir alanda sanatseverlerle buluşturacak.

CI Dialogues konferans programı 2014 yılında da gu?ncel sanatın uluslararası fikir liderlerini konferanslar ile bir araya getirecek. Bu yıl ikincisi gerçekleşecek Plug-in Istanbul Yeni Medya Bölümü ve “New Horizons – Yeni Ufuklar” kapsamında konuk ülke olan Çin’den ve dünyadan koleksiyonerlerin, sanatçıların, ku?ratörlerin katılacağı CI Dialogues konferans serisi fuar alanında gerçekleşecek.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.