KADİR HAS ÖDÜLLERİ 2012

Kadir Has Üniversitesi’nin kurucusu Türkiye’nin öncü hayırseverlerinden merhum Kadir Has adına 7 yıldır verilen başarı ödülleri, bu yıl kültür-sanat alanında “Sanatta Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Sanatçı Ödülü” olarak iki kategoride veriliyor.

Kadir Has Ödülleri, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atmış, toplumun gelişimine katkıda bulunmuş kişi ve kurumlarını tanıtmayı ve ödüllendirmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl “Üstün Başarı” ve “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı” olmak üzere iki kategoride verilen ödüller; bu yıl da “Sanatta Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Sanatçı Ödülü” kategorilerinde veriliyor.

Yedi yıldır verdikleri başarı ödülleriyle Türkiye ve Türk insanına hizmet eden, toplumun ilerlemesine katkı sağlayan kişi ve kurumlara bir anlamda teşekkürlerini sunduklarını belirten Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, bu sayede diğer kişi ve kurumları da teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kadir Has Ödülleri her yıl “bilim-eğitim ve kültür-sanat” alanlarından birisinde, ilgili yönerge çerçevesinde, başarılı çalışmaları sebebiyle bir veya birden fazla kişi ya da kuruma “Başarı Ödülü” olarak verilir. Kadir Has Ödülleri’ne adaylar kendileri başvurabilecekleri gibi başkaları tarafından aday gösterilebilirler. Değerlendirme Kurulu da aday önerebilir.

Ödül beratı ve parasal ödülden oluşan Kadir Has Ödülleri için kültür-sanat alanlarında farklı dallarda gerçekleştirdikleri çalışmaları ile önemli başarılara imza atmış, ulusal /uluslararası tanınırlığa ulaşmış ya da bu potansiyeli bulunan adayların başvurması bekleniyor.

Sanatta Üstün Başarı Ödülü’ne 20.000 $ ve Berat, Gelecek Vadeden Sanatçı Ödülü’ne 10.000 $ ve Berat verilecek. Kadir Has Ödülleri için başvuruların, T.C. Kadir Has Üniversitesi Genel Sekreterliği, Kadir Has Kampüsü, 34083 Cibali-İstanbul adresine 8 Mart 2012 gününe kadar yapılması gerekmektedir.

1 Yorum

 1. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  KADİR HAS ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLLERİ
  KÜLTÜR SANAT ALANINDA VERİLDİ
  Kadir Has Üniversitesi’nin kurucusu, Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi, hayırsever işadamı Kadir Has, vefatının 5. Yılında Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Anma töreninde Kadir Has Başarı Ödülleri de 8. Kez sahiplerini buldu. Ödüller kültür sanat alanında mimar Emre Arolat’a ve genç piyano virtüözü Lara Melda’ya verildi.
  “Bir okul yaptırmak, bin kişiyi hapishaneye düşmekten kurtarır” sözü hayat felsefesini oluşturan, eğitim-öğretime verdiği destekle anılan merhum Kadir Has, vefatının 5. yıldönümünde “en büyük hayali” olarak tanımladığı Kadir Has Üniversitesi’nde anıldı.
  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in katılımıyla Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilen anma töreninde, merhum Kadir Has’ın ailesi ve sevenleri, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi öğrencileri, akademik ve idari personeli yer aldı. Kadir Has’ı anma ve ödül töreni öncesinde yeniden düzenlenen Kadir Has Sergi ve Anı Salonunun da açılışı yapıldı.
  Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, merhum Kadir Has’ın Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olduğunu belirterek, hayırseverliğin ülke kalkınmasına büyük oranda katkı sağladığını söyledi. 2003-2012 yılları arasında bakanlık olarak 196 bin derslik yaptırdıklarını söyleyen Dinçer, bu dersliklerin 32 bin adedini hayırseverlerin yaptırdığını, bu doğrultuda merhum Kadir Has’ın da başta Kadir Has Üniversitesi olmak üzere eserleriyle ülkeye büyük katkı sağladığını belirtti.

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.