16. Siemens Opera Yarışması sonuçlandı

mehmet-altiparmakToplumun gelişiminde sanatın önemli bir yeri olduğuna inanan Siemens’in düzenlediği geleneksel Siemens Opera Yarışması’nın 16.sı 2 Mayıs Cuma akşamı The Seed’te gerçekleşen ödül töreni ile sonuçlandı.
Türkiye’nin opera alanındaki ilk ve tek geleneksel etkinliği olan Siemens Opera Yarışması’nda bu yıl birinciliğe Mehmet Altıparmak layık görüldü. Yarışmada ikinciliği Uğur Okay, üçüncülüğü ise Ekin Naz Kaptan elde etti. Tolga Siner ise mansiyon ödülünün sahibi oldu. Törende ödüllerini alan sanatçılar, etkinlikte davetlilere mini performans da sergiledi.

Yarışmanın birincisi Mehmet Altıparmak, Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 4 aylık Almanca bursunun sahibi oldu. Yarışmanın ikincisi Uğur Okay ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu kazanırken, yarışmanın üçüncüsü Ekin Naz Kaptan Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık yaz bursuna katılma hakkı kazandı.

Yoğun ilgi gören yarışmanın bu yılki jüri koltuğunda; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş Rejisörü Yekta Kara, Salzburg Devlet Tiyatrosu Sanat Direktörü Carl Philip von Maldeghem, Nürnberg Operası Genel Müdürü Peter Theiler ve Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler yer aldı. Jüri üyeleri bu sene yarışmaya katılan genç opera sanatçılarının çok yetenekli olduğunu ve seçim yapmakta zorlandıklarını vurguladı.

16. Siemens Opera Yarışmasında Dereceye Giren İsimler

Siemens Opera Yarışması 1.si /   Mehmet Altıparmak
Mehmet Altıparmak, 1991 yılında Mersin’de doğdu. Müzik eğitimine 2009 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’ne kabul edildi. Elena Filipova ve Amelia Felle ile şan tekniği ve müzikal yorum üzerine çalışmalar yaptı. Borusan Filarmoni Orkestrası ile konsertan şeklinde yapılan Tosca operasında gardiyan rolünde oynadı. Şan eğitimine halen Payam Koryak ile devam etmektedir.

Siemens Opera Yarışması 2.si / Uğur Okay
Uğur Okay, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. 2008  yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Güzin Gürel ile şan çalışmalarına başladı. 2011′de Uluslararası Ferruccio Tagliavini  Şan Yarışması’nda yarı finalist oldu. 2012 yılında İzmir Ulusal Genç Solist Yarışması’nda 3.lük ödülü kazandı. Almanya’da korist ve solist olarak Rolf Beck’in yönetiminde birçok eserde yer aldı. 2014’ün yazında Weimar’da Mozart’ın Sihirli Flüt Operası’nda Sarastro ve Sprecher, Otto Nikolai’nin Windsor’un Şen Kadınları’nda Falstaff ve Herr Reich rollerini seslendirecektir.

Siemens Opera Yarışması 3.sü / Ekin Naz Kaptan
Ekin Naz Kaptan, Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin ilk burslu öğrencisi olarak müzik eğitimi almaya İngiltere’ye gitti. Temmuz 2013’te Birmingham Konservatuvarı’nda Şan – Opera Sanat Dalı alanında lisans eğitimini tamamladı ve başarı derecesiyle mezun oldu. Eğitimi sırasında Maureen Brathwaite ile şan çalışmış, Robin Bowman, Helen Yorke, Stephen Barlow, Simon Nicholls vokal koçlarıyla ve Erken Dönem Müziği üzerine Andrew King ile çalışma fırsatı elde etmiştir. Çalışmalarına halen Nursel Öncül ile devam etmektedir.

Siemens Opera Yarışması Mansiyon Ödülü / Tolga Siner 
Tolga Siner, 1992′de Aydın’da doğdu. 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda iki bölümü kazandı ve opera bölümünü tercih etti. Çalışmalarına Amerikalı soprano ve öğretim üyesi Profesör Jeanette Thompson ile başladı ve sonrasında İzDOB solist sanatçısı soprano Doçent Linet Şaul ile devam etti. 2011 yılında katıldığı Ulusal Genç Solist Yarışması’nda finale kaldı. Aynı yarışmada 2013 yılında Üniversite Kategorisi’nde 3.lük ödülünü kazandı. Okul orkestrası ile Handel’in Messiah eserinde alto solist partisini seslendirdi. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda lisans 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam etmektedir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.