Siemens Opera Yarışması 2013

Opera sanatına gönül veren genç sanatçılara, dünya sahnelerinin kapısını aralayan 15. Siemens Opera Yarışması sonuçlandı. Ön elemelerinin 28-30 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapıldığı 15. Siemens Opera Yarışması ödül töreni 28 Haziran Cuma günü Feriye Lokantası’nda. Jüri üyelerinin birbirinden başarılı finalistler arasından birinciyi seçmekte zorlandığı yarışmada, büyülü sesiyle genç yetenek Doğuş Güney birinci oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde okuyan Doğuş Güney, 23 yaşında sanat kariyerine parlak bir başlangıç yaptı.

Siemens’in kurumsal sosyal sorumluluk alanında sürdürülebilir yaklaşımı ile 15 yıldır gerçekleştirdiği Siemens Opera Yarışması, genç opera sanatçılarından yoğun ilgi gördü. Siemens Opera Yarışması’nda ikinci Umut Kosman, üçüncü Bektaş Ozan Kutlar oldu. Mansiyon ödüllerini ise Sema Çavuşoğlu ve Mehmet Deren Eladağ kazandı.

Yarışmanın 15 yıldır jüri üyeleri arasında yer alan Devlet Sanatçısı Mete Uğur, “Tarihten, mitolojiden, efsanelerden ve hayallerden beslenen opera, insan ruhuna ve bedenine zenginlik veren, iyileştiren bir sanat. 15. yarışmamızda gençlerimiz heyecanları, duruşları, etkileyici sesleriyle bizlere sanat şöleni sundular. Gençlerimizin bu kadar başarılı bir şekilde opera sanatı icra etmelerini görmek gurur verici. Bu yarışma, opera sanatını erişilmez ve sofistike bir duruştan uzaklaştırarak amatör ruhları teşvik ederek ve opera sanatının yaygınlaştırılması yönünde de önemli bir görev üstleniyor” dedi.

Türkiye’nin en yetenekli sesleri bu yarışma ile seçiliyor

Siemens Opera yarışmasının jürisinde Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara, Devlet Sanatçısı Mete Uğur, Karlsruhe Operası Genel Sanat Yönetmeni Peter Spuhler, Nurnberg Operası Genel Müdürü Peter Theiler ve Salzburg Operası Genel Müdürü Carl Philip von Maldeghem yer aldı.

Türkiye’de opera sanatının gelişmesine büyük katkıda bulunan ve bugüne kadar pek çok opera sanatçısının profesyonelliğe uzanan kariyerinde önemli bir basamak olan Siemens Opera Yarışması birincisi Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 4 aylık Almanca bursu, ikincisi Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık yaz bursu ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu, üçüncüsü ise 2.000 Euro para ödülü kazandı.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.