14 şehir 14 gün 14 fotoğrafçı

14-sehir-rio-fotografcilarDünyanın en önemli 14 şehrini, 14 fotoğrafçının, 14 gün boyunca fotoğraflayacağı ve adını da buradan alan “14 Şehir, 14 Gün, 14 Fotoğrafçı” projesi için fotoğrafçıların ilk durağı Rio oldu! Her şehrin kendi başına bir proje olduğu, 10 yıl sürecek bu serüvende; fotoğrafçıların kadrajına yansıyan, siyah beyaz sokak fotoğraflarıyla Rio’yu anlatan “14 Şehir/Rio” sergisi, 11 Nisan 2014, Cuma akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılıyor!

Niko Guido tarafından kurulan Fotoğraf Gezginleri’ndeki 14 fotoğrafçının, dünyanın 14 şehrini, 14 gün boyunca o şehirden biri gibi yaşayacağı ve sokak fotoğrafları çekeceği “14 Şehir, 14 Gün, 14 Fotoğrafçı” projesinin ilk durağı Rio’ydu. Aslı Atalay, Aysim Altay, Canan Erenmemişoğlu, Esra Öztürk, Ezgi Sezgin, Halenur Yıllı Diricanlı, Harika Akad, Jasmin Traub, Mehmet Geylan, Nazan Sürmeli, Nilgün Akpınar, Sertan Tiryaki, Yeşim Sayınsoy, Zeynep Banu Ergin’in 10 yıl boyunca sürecek bir maceraya ‘evet’ dedikleri projede fotoğrafçılar, Rio’nun altını üstüne getirdi ve siyah beyaz temalı sokak fotoğrafları çekti.

Gidilen şehirlerde çekilen her fotoğraf için ayrı bir sergi düzenleyecek olan Fotoğraf Gezginleri, aynı zamanda sergilerde yer alan fotoğrafları, sergiyle eş zamanlı olarak Fotografevi Yayınları işbirliğiyle kitaba dönüştürerek 14 ciltlik bir kitap şeklinde raflarda saklanabilir hale getiriyor.

Her yıl bir şehre gidecek olan ve her şehrin kendi başına proje olduğu bu organizasyonda yer alan diğer şehirler ise; New York, Tokyo, Paris, Buenos Aires, Roma, Şangay, Cape Town, Mexico, Hong Kong, Havana, Moskova, Londra ve son durak olarak İstanbul.

“14 Şehir, 14 Gün, 14 Fotoğrafçı” projesinin ilk durağı olan Rio’ya ait siyah beyaz fotoğrafların yer aldığı “14 Şehir/Rio” sergisi, 11 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.