Çalgı Çengi (Film, 2010)

calgi-cengi-1
◄ Geri
Resim 1 / 7

Yönetmen:Selçuk Aydemir

Oyuncular:Hazal Kaya, Bora Akkaş, Erdal Tosun, Ahmet Kural, Mustafa Uzunyılmaz, Hüseyin Elmalıpınar, Soydan Soydaş, Şinasi Yurtsever, Aykut Köseler, Ceyhun Güneş, Ilker Yakut, Murat Cemcir, Serap Önder

Senaryo:Selçuk Aydemir

Yapımcı:Salih Özsarı

Görüntü Yönetmeni:Gökmen Tosun

Müzik:Salih özsarı

Yapım:2010 ~ Türkiye

Tür:Komedi, Macera

Salih ve Gürkan, düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatını kazanan Ankaralı iki teyzeoğludur.

İkili, bir gece ikinci sınıf bir düğün salonunda sahne almak için yola çıkarlar. Bodrum katında hazırlanırlarken, yanı başlarında işlenen bir cinayet komik olaylar zincirinin de tetikleyicisi olacaktır…

4 Yorum

 1. sinemacı diyor ki:

  ÇALGI ÇENGİ’DEN “ANKARA” PERFORMANSI

  ‘’Birazdan size bir performans sergileyeceğiz…’’

  PRAFILMS yapımcılığında CMYLMZ Fikir Sanat ve Fida Film’in katkılarıyla hazırlanan “Çalgı Çengi” adlı filmin Ankara galası önceki gün Kızılay Büyülü Fener’de gerçekleşti.

  Ankaralı iki teyzeoğlu Salih ve Gürkan’ı canlandıran Ahmet Kural ve Murat Cemcir’e Ankaralı sinemaseverler yoğun ilgi gösterdi. Sevilen oyuncular Erkan Can, Erdal Tosun ve Murat Yıldırım galaya katılarak genç oyunculara destek oldular. Çalgı Çengi’nin yönetmeni ve oyuncuları gösterimin ardından Ankaralı sinemaseverlerin sorularını yanılttı. Yoğun ilgiyle karşılaşan Çalgı Çengi ekibi, sinemaseverlerle oldukça keyifli bir söyleşi geçirdiler.

  Radyo 10′un medya sponsorluğunda gerçekleşen gala boyunca, söyleşinin büyük bir bölümü Radyo 10’dan canlı olarak yayınlandı.

  Senarist ve yönetmenliğini SELÇUK AYDEMİR’in, görüntü yönetmenliğini GÖKMEN TOSUN’un, müziklerini MEHMET ERDEM’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Murat Cemcir, Ahmet Kural, Erdal Tosun, Tuna Orhan, Cahit Gök, Şinasi yurtsever, Hazal Kaya, Bora Akbaş, Serap Önder, Ceyhun Güneş, İlker Yakut, Berfu Öner yer alıyor.

  Cevaplamak için giriş yapın
 2. sinemacı diyor ki:

  ÇALGI ÇENGİ’DEN ANKARA ÇIKARTMASI

  ‘’Birazdan size bir performans sergileyeceğiz…’’

  Başrollerini Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın paylaştığı “Çalgı Çengi” adlı film ekibi önceki gün Ankara’da ki severleriyle bir araya geldi.

  Ankara Gazi Üniversitesi öğrencileri ile buluşan film ekibi eğlenceli saatler geçirdi. Filmin fragman ve kamera arkası görüntülerini izleyen öğrenciler merak ettikleri sorularını yönetmen Selçuk Aydemir, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’e yönelttiler. Keyifli geçen söyleşinin ardından Ankara Kentpark sinemasında tüm ekip, öğrencilerle birlikte filmi izledi.

  Ankara’nın en çok dinlenen radyolarından biri olan Radyo 10’a ve ardından Ankara Üniversitesi’nde bir söyleşiye daha katılacak olan ekip, Cumartesi günü Büyülü Fener’de gerçekleşecek olan Ankara galasına katılacak.

  SEZONUN “samimi” SÜRPRİZ KAHKAHASI

  PRAFILMS yapımcılığında CMYLMZ Fikir Sanat ve Fida Film’in katkılarıyla hazırlanan “Çalgı Çengi” sessiz sedasız buluştuğu sinema severler tarafından çok samimi bulundu. İlk haftasında yaklaşık 20.000 kişinin izlediği filmde Hazal Kaya, Erdal Tosun, Tuna Orhan, Cahit Gök, Şinasi Yurtsever, Bora Akbaş, Serap Önderi, Ceyhun Güneş, İlker Yakut ve Berfu Öner gibi oyuncular yer alıyor.

  Çalgı Çengi adlı filmin konusu ise şöyle;

  Salih ve Gürkan, düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatını kazanan Ankaralı iki teyze oğludur. İkili, bir gece ikinci sınıf bir düğün salonunda sahne almak için yola çıkarlar. Bodrum katında hazırlanırlarken, yanı başlarında işlenen bir cinayet komik olaylar zincirinin de tetikleyicisi olacaktır…

  Cevaplamak için giriş yapın
 3. sinemacı diyor ki:

  Cem Yılmaz’ın gösterime girmesine destek olduğu ÇALGI ÇENGİ filminin özel gösterimi dün gerçekleşti. Filmin oyuncularının ve Cem Yılmaz’ın katıldığı özel gösterim öncesinde ekip medya mensuplarına birarada poz verdi. Cem Yılmaz, filmin yazarı ve yönetmeni Selçuk Aydemir’e filmini seyirciyle buluşturması için destek olduğunu söyledi. Yılmaz filmi, Hokkabaz filmindeki rol arkadaşı Tuna Orhan ile birlikte izledi.

  Cevaplamak için giriş yapın
 4. sinemacı diyor ki:

  PRAFILMS yapımcılığında CMYLMZ Fikir Sanat ve Fida Film’in katkılarıyla gerçekleştirilen filmin senarist ve yönetmeni SELÇUK AYDEMİR.

  Görüntü yönetmenliğini GÖKMEN TOSUN’un, müziklerini MEHMET ERDEM’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Murat Cemcir, Ahmet Kural, Erdal Tosun, Tuna Orhan, Cahit Gök, Şinasi yurtsever, Hazal Kaya, Bora Akbaş, Serap Önder, Ceyhun Güneş, İlker Yakut, Berfu Öner yer alıyor.

  “Çalgı Çengi”nin çekimleri, filmin mekanları olan Bağcılar-Güngören’de 2010 Nisan”ında tamamlandı.

  Filmin senaryosuna uygun mekanlarda çekim yapabilmek için uzunca bir süre mekan seçimi yapıldı. Filmin düğün sahnelerinin çekildiği düğün salonunu bulmak için ekip İstanbul’da 100”ün üzerinde düğün salonu gezdi. Filmdeki dokuya uygun kömürlük bulunamadığı için eski bir demirci atölyesi iki haftalık bir çalışma sonucu, ekip tarafından kömürlük haline getirildi.

  Düğün sahnelerinde oyuncuların seslendirdiği toplam 11 müzik eserinin kaydı için Murat Cemcir ve Ahmet Kural albüm doldurur gibi 4 gün boyunca müzik stüdyosunda okuma yaptılar.

  Filmde Ankara’lı iki kuzeni canlandıran oyuncular, Ankara şivesini filme kusursuz aktarabilmek için 2 ayı aşkın bir süre şive çalışması yapıldı. Ankara ağzını yakalayabilmek için senaryodaki replikler üzerinde bazı değişiklikler de yapıldı.

  Film RED One ile 4k olarak çekildi.

  Filmin post prodüksiyonu 3 ayda, post-dükkanında tamamlandı.

  “ÇALGI ÇENGİ” kahkaha garantisi ile 18 Şubat 2011’de beyazperdede!!!

  Filmin Konusu:

  Salih ve Gürkan, düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatını kazanan Ankaralı iki teyzeoğludur. Teyzeoğulları, alışık oldukları üzere yine Bağcılar-Güneşli hattında bir yerlerde ve muhtemelen yer altındaki bir düğün salonuna doğru yola çıkarlar. Gittikleri yerde kendilerini karşılayan düğün sahibinin, hazırlanmaları için kendilerini evin kömürlüğüne bırakması, o güne kadar itilip kakılmaya alışmış kardeşler için bile ciddi hayal kırıklığıdır, fakat bu sefer ‘kulis’te davetsiz misafirleri olacaktır.

  Kulis niyetine girdikleri kömürlükte karanlık tiplerle karşılaşan hayatları, bir daha eskisi gibi olamayacaktır! Ölüm ile mafyanın öldürdüğü cesede sahip çıkmak arasında bir seçim yapmak la başlayan maceraları, cesedi evlerine götürmeleri ile devam eder!

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.