Virüs (Film, 2013)

virus-filmiDünya, tüm insanlığı tehdit eden korkunç bir virüsün milyonlarca insanı katlettiği ve virüsten etkilenen insanların, yani “Dönüşenler”in hayata kalabilmek için bir tür  proteinden yapılmış bir ilaca bağımlı yaşadığı bir yere dönmüştür. Böylesi bir dünyada hayatta kalma mücadelesi veren kahramanlarımız Kate ve Alex ise genç, başarılı ve birbirine sırılsıklam aşık bir çifttir. Kate, bir hastanenin Dönüşenler Bölümü’nde bir virüsten zarar görenlere yardım ediyordur. İşine sıkı sıkıya bağlıdır ancak birkaç kişi bu adanmışlığın kişisel bir nedeni olduğunu da biliyordur: Kocası Alex de virüsten etkilenmiş ve dönüşmüştür. Dönüşenler karşıtı grupların gerçekleştirdiği vahşi saldırılar sonucu dönüşenlerin tedavisinde kullanılan “Protein”in tükendiği dedikodusu yayılır. Bunun üzerine Kate, kocasının güvenliğinden endişe etmeye başlar. Virüsten etkilenip dönüşen herkesin bir kampta toplanması emri çıkınca kahramanlarımız, yanlarındaki bütün “Virüs Protein”ini alarak kaçar. Kate’in kurduğu ilişkiler sayesinde “Protein”e ulaşmakta güçlük çekmemişlerdir, ancak Alex direnemezse ne olacaktır? Şimdi bir kaçak durumunda olan Alex’in yeri belirlenirse başlarına neler gelecektir?

YÖNETMEN

Manuel Carballo, genç ancak deneyimli bir yönetmen. Sinemanın sınırlarını zorlayan ve kendi türlerinde önemli filmler yapan yeni nesil yetenekli İspanyol yönetmenlerden biridir. 2000 yılında kariyerini Jaume Balaguero’nun DARKNESS filminde kameraman olarak çalışarak başlatan Manuel, ardından Paco Plaza’nın SECOND NAME adlı filminde çalıştı. 2002’de ilk kısa filmi ULISES PESARES’i çekti. Kısa filmiyle birçok uluslararası festivalden ödüllerle dönen yönetmen San Sabestian’da düzenlenen Fantastic Sinema Festivali’ne ULTIMA VIDA adlı filmiyle katıldı. “Virüs” yönetmenin üçüncü uzun metraj filmidir.

FİLM HAKKINDA

KORKU: Oldukça bulaşıcı bir virüstür. Korku, gayet insani, doğal ve ilkel bir duygudur. Yaşamın en güçlü ve hayati unsurlarından bir tanesidir. Kariyer hedeflerinin gerçekleşmeme ihtimalinden, ekonomik zorluklardan, toplumun dışlamasından ve hastalıklardan korkan insanoğlu, her daim içinde bulunduğu acıdan kurtulmak için çaresiz çırpınışlar içindedir. Ancak bu gündelik, küçük korkuların da üzerinde, çok büyük bir dehşet hissi yaratan, bizi tehdit edip, hayatlarımızı etkisi altına alan iki şey vardır: Ölüm korkusu ve sevdiklerimizi VİRÜS, bu iki korkuyla ilgileniyor. Bu korkular karşısında ne kadar hazırlıklı olduğumuzu ve sevdiklerimizi korumak için neler yapabileceğimizi sorguluyor.

Alıştığımız “virüs” filmlerinin aksine gerilimli, heyecanlı ve orijinal bir öykü. Belirsizliklerle dolu bir gerilim. İnsanların sınırları zorlaması ve birer canavara kaybetme korkusu. dönüşebilecekleri gerçeğiyle mücadele etmelerinin öyküsü.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.