Uluslararası Genç Sanatçılar Suluboya Yarışması sonuçlandı

genc-sanatcilar-yarismasi

IWS (Uluslararası Suluboya Derneği) ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen “Uluslararası Genç Sanatçılar Suluboya Yarışması”‘ da dereceye giren sanatçılar belli oldu.

Yarışmaya 69 ülkeden toplam 697 ressam birer adet suluboya eseri ile katılmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 91 ünlü ressamın jüri üyeliği yaptığı yarışmada; ulusal ve uluslararası kategoride ilk üç dereceye giren ve Ulusal kategorideki 19 yaş altı katılımcılar arasında seçilen başarılı bir resim “Lise Jüri Teşvik Ödülü” layık görülmüştür.

Uluslararası kategoride ilk üç dereceyi Çinli sanatçılar paylaşmıştır;

1. LI JIA 2.LI CHAO 3. CAİ YA MING

Ulusal kategoride ilk üç dereceye layık görülen eser sahipleri ise;

1. MURAT BAKIR 2.ASLIGÜL DEMİREL 3. NAİLE AYAR

Ulusal kategoride “Lise Teşvik Ödülü” ise; Muzaffer Tepekule kazanmıştır.

Dereceye giren sanatçılarımız 05-08 Mayıs 2014 tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde düzenlenecek olan “Sanat Yoluyla Evrensel Sevgi” Uluslararası Suluboya Bienali’ne katılacakları bir haftalık tatil kazanmışlardır. Yarışma da derece alan eserler IWS’in geleneksel kataloğunda yer alacaktır. Sanatçılara plaket ve sertifikaları ödül töreninde verilecektir. Ödül alan resimler 05-08 Mayıs 2014 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde yapılacak olan “Sanat Yoluyla Evrensel Sevgi” Uluslararası Suluboya Bienali’nde sergilenecektir.

IWS ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ortaklığıyla‘Uluslararası Sanat Yoluyla Evrensel Sevgi Suluboya Bienali’

Uluslararası “Sanat Yoluyla Evrensel Sevgi” Suluboya Bienali ile sanat yoluyla farklı kültürlerden sanatçıların barış içinde kaynaşması ve bölgenin kültür ve sanat hayatına katkıda bulunulması, sanat eğitimi veren kurumlar arasında işbirliği ve dayanışmayı gerçekleştirmek hedeflenmektedir.

Suluboya, sanat tarihinde mağara resimlerinden itibaren dünyanın en köklü tekniklerindendir. Geleneksel Türk resim sanatlarımızdan ebru, hat ve minyatür sanatı ile aynı kategoride olması modern suluboya sanatının gelişiminde de önemli etkileri ve katkıları olmuştur. Suluboya Bienalinin Türkiye’de yapılması suluboya dünyasının dikkatlerini etkinliğimiz üzerinde toplayacaktır.

Dünya suluboya sanatının başarılı sanatçılarını, genç sanatçı adaylarıyla bir araya getirecek olan organizasyon toplam 4 gün sürecektir. 05-08 Mayıs 2014 tarihlerinde Kapadokya bölgesinde yapılacak olan etkinlikte; ödül töreni, bienal resepsiyonu ve derece alan sanatçıların eserlerinin de yer aldığı IWS geleneksel uluslararası suluboya sergisi yapılacaktır. Sanatçılar canlı performans çalışmaları yapacaklar, panel ve söyleşiler düzenlenecek, profesyonel sanatçılar genç sanatçı adaylarıyla bilgi ve birikimlerini paylaşacaklardır. Yıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kapadokya bölgesi Bienale katılan sanatçılarla gezilecek ve açık havada bölgenin eşsiz güzelliklerini resmedeceklerdir. “Sanat Yoluyla Evrensel Sevgi” sloganını benimsediğimiz proje dünya barışına ve ülkemizin tanıtımına katkı sağladığı gibi dünya suluboya sanatına önderlik ve ev sahipliği yapması Türkiye için ayrı bir anlam ve önem taşımaktadır.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.