SIEMENS SANAT SINIRLAR-YÖRÜNGELER 11-12 YARIŞMASI

Türkiye’de güncel sanatın önemli adreslerinden biri olan Siemens Sanat tarafından güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek amacıyla ilk kez 2007 yılında gerçekleştirilen “Sınırlar Yörüngeler” yarışmasının bu yıl altıncısı düzenleniyor. “Sınırlar Yörüngeler 11-12” yarışması için başvurular 16 Ocak 2012’de başlıyor.

Alan gözetmeksizin tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya hem bireysel hem de grup çalışmalarıyla katılabilmek mümkün. Başvuru sahipleri yarışmaya kendilerini temsil edecek çalışma ve önerilerle başvurabiliyorlar. Adayların Siemens Sanat’ın web sitesi üzerinden yarışma başvuru formlarını doldurduktan sonra, başvuru dosyalarını 09 Mart 2012 Cuma günü saat 17.00’ye kadar Siemens Sanat’a ulaştırmaları gerekiyor.

Genç yetenekleri ve güncel sanatı desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada Sergi Değerlendirme Kurulu, Turan Aksoy, Canan Beykal, Mürteza Fidan, T. Melih Görgün, Dilek Winchester’dan oluşuyor.

“Sınırlar Yörüngeler” yarışması sonucunda, sergilenmek üzere seçilen sanatçıların çalışmaları Nisan ayından itibaren Siemens Sanat’ta seyircisiyle buluşacak.

Ayrıntılı bilgi, yarışmanın şartnamesi ve katılım formu www.siemenssanat.com internet sitesinden edinilebilir.

Siemens Sanat

Meclis-i Mebusan Cad. No: 45

34427 Fındıklı, İstanbul

Tel: +90 212 334 11 04

Faks: +90 212 334 11 07

www.siemenssanat.com

www.facebook.com/siemenssanat www.twitter.com/siemenssanat

Bilgi için:

Elif Kupa Global H&K

+90 212 270 52 32 /

3 Yorum

 1. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  Siemens Sanat altı yıldır ‘Sınırlar Yörüngeler’ ile
  güncel sanatın genç yeteneklerini keşfediyor

  Siemens Sanat’ın genç sanatçıları desteklemek ve güncel sanat için bir platform oluşturmak amacıyla düzenlediği ‘Sınırlar Yörüngeler’ yarışması bu yıl altıncı kez gerçekleştirildi. Bu yılki ‘Sınırlar Yörüngeler 11-12’ yarışmasında başarılı bulunan yapıtların ikinci bölümünün sergilendiği ‘Sınırlar Yörüngeler 12’ sergisi 27 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarihleri arasında Siemens Sanat’ta izleyicileriyle buluşuyor.

  ‘Sınırlar Yörüngeler 12’ sergisinde, yedi genç sanatçının yapıtları yer alıyor
  Turan Aksoy, Canan Beykal, Mürteza Fidan, T. Melih Görgün ve Dilek Winchester’ın yer aldığı ‘Sergi Değerlendirme Kurulu’ tarafından titizlikle yapılan değerlendirme sonucunda, “Sınırlar Yörüngeler 12” sergisinde çalışmalarına yer verilen genç yetenekler arasında Ozan Atalan, Didem Erk, Eda Gecikmez, Tuba Kılıç, İbrahim Resnelli, Meltem Sırtıkara, Gamze Taşdan bulunuyor.
  Ozan Atalan çalışmalarında, bir yandan yokluğun görece varlığını sorunsallaştırıyor, diğer yandan da maddenin mental plastik yapısı üzerine yoğunlaşıyor.
  Didem Erk çalışmalarında alışılagelmiş göstergelere müdahale ederek iletişimin zeminiyle oynuyor ve izleyiciyi kahramanlık göstergeleri üzerinden yeni bir semiyotik-estetik sunumla karşı karşıya bırakıyor.
  Eda Gecikmez’in oluşum halindeki figürleri, oluşun belirsizliği-tekinsizliği (unheimlich), iktidarın cinsiyet-beden politikalarını etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor.
  Tuba Kılıç, geçmişten gelen bireysel travmanın günümüzdeki sonuçlarını araştırıp, bitmeyen bir yapıtta obsesyon estetiği sunuyor.
  İbrahim Resnelli, günümüzde insanın yalnızlığına ve yabancılaşmasına, desenin ham halinin insani olanı en az sapmayla ve desenin manüel mekanizmasının da insani temasa olanak vermesiyle karşı duruyor.
  Meltem Sırtıkara, çalışmalarında günümüzün görüntü estetiğini sorunsallaştırarak güncel imajların gösterge verilerine müdahale ederek gösteren-gösterilen arasındaki ilişkiyi iptal edip yeniden kuruyor.
  Geleneksel yargıların ötekileştirdiği kadın cinselliğinin başıbozukluğunun (dul kadın) ve cinselliğin toplumsal dolaşımına tüketim aracı olma halinin, bir tehdit unsurunun potansiyeli olarak görünmesi Gamze Taşdan’ın yapıtlarının bağlamını oluşturuyor.
  ‘Sınırlar ve Yörüngeler 12’ sergisinde sanatçıların çizgi, video, enstalasyon, pentür gibi farklı sanat üretim formları ve araçlarını kullanarak gerçekleştirdikleri yapıtları yer alıyor.
  Sergi Değerlendirme Kurulu üyelerinden T. Melih Görgün, Siemens Sanat’ın 2007 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Sınırlar ve Yörüngeler yarışmasının, Türkiye’nin güncel sanat ortamında önemli bir yeri olduğunu belirtti. Görgün, bu yarışmanın genç sanatçıların yeni tartışma konuları yaratarak, kendilerini ifade edebilmeleri için olanak sunduğunu kaydetti.
  ‘Sınırlar Yörüngeler 12’ sergisi 27 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarihleri arasında, haftanın her günü saat 10.00 – 19.00 saatleri arasında Siemens Sanat’ta ziyaret edilebilir.

  Cevaplamak için giriş yapın
 2. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  Siemens Sanat altı yıldır ‘Sınırlar Yörüngeler’ ile güncel sanatın genç yeteneklerini keşfediyor

  Siemens Sanat’ın genç sanatçıları desteklemek ve güncel sanat için bir platform oluşturmak amacıyla düzenlediği ‘Sınırlar Yörüngeler’ yarışması bu yıl altıncı kez gerçekleştirildi. Bu yılki ‘Sınırlar Yörüngeler 11-12’ yarışmasında başarılı bulunan yapıtların ilk bölümünün sergilendiği ‘Sınırlar Yörüngeler 11’ sergisi 16 Mayıs – 14 Haziran 2012 tarihleri arasında Siemens Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.
  ‘Sınırlar Yörüngeler 11’ sergisinde, sekiz genç sanatçının yapıtları yer alıyor
  Turan Aksoy, Canan Beykal, Mürteza Fidan, T. Melih Görgün ve Dilek Winchester’ın yer aldığı ‘Sergi Değerlendirme Kurulu’ tarafından titizlikle yapılan değerlendirme sonucunda, “Sınırlar Yörüngeler 11” sergisinde çalışmalarına yer verilen genç yetenekler arasında Neda İsmail Atar, Merve Denizci, Ahmet Duru, Görkem Ergün, Güneş Güven, H. Çağlar Kırtı, Candan Öztürk, M. Kemal Yurttaş bulunuyor.
  Sergi Değerlendirme Kurulu üyelerinden T. Melih Görgün, Siemens Sanat’ın 2007 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Sınırlar ve Yörüngeler yarışmasının Türkiye’nin güncel sanat ortamında önemli yeri olan genç sanatçıların yeni tartışma konuları yaratmaları bağlamında onlara önemli bir olanak sunduklarını ve ‘Sınırlar ve Yörüngeler 11’ sergisinde sanatçıların çizgi, video, enstalasyon, pentür gibi farklı sanat üretim formları ve araçlarını kullanarak gerçekleştirdikleri yapıtların yer aldığını ifade ediyor.
  ‘Sınırlar Yörüngeler 11’ sergisi 16 Mayıs – 14 Haziran 2012 tarihleri arasında, haftanın her günü saat 10.00 – 19.00 saatleri arasında Siemens Sanat’ta ziyaret edilebilir.

  Cevaplamak için giriş yapın
 3. sanat haberleri avatarı sanat haberleri diyor ki:

  Siemens Sanat “Sınırlar-Yörüngeler 11-12″ Yarışması Sonuçlandı
  Güncel sanatın önemli adreslerinden biri olan Siemens Sanat tarafından güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek amacıyla ilk kez 2007 yılında gerçekleştirilen “Sınırlar Yörüngeler” yarışması sonuçlandı. Bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmada, kazanan sanatçıların eserlerinden oluşturulacak “Sınırlar Yörüngeler 11″ ve “Sınırlar Yörüngeler 12″ sergileri Mayıs ayından itibaren izleyicisiyle buluşacak.

  47 üniversiteden yaklaşık 350 öğrencinin başvuruda bulunduğu Sınırlar Yörüngeler 11-12 yarışmasının bu yılki kazananları Ozan Atalan, Neda İsmail Atar, Merve Denizci, Ahmet Duru, Görkem Ergin, Didem Erk, Eda Gecikmez, N. Güneş Güven, Tuba Kılıç, H. Çağlar Kırtı, Candan Öztürk, İbrahim Resnelli, Meltem Sırtıkara, Gamze Taşdan ve Mustafa Kemal Yurttaş oldu. Bireysel ve grup çalışmalarıyla katılımın mümkün olduğu yarışma, herhangi bir alan ayrımı yapılmadan gerçekleştirildi. Yarışmaya en fazla sayıda başvuruyla katılan üniversiteler ise sırasıyla Marmara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi oldu.

  Sergi Değerlendirme Kurulu, bu yıl Turan Aksoy, Canan Beykal, Mürteza Fidan, T. Melih Görgün ve Dilek Winchester’dan oluştu.

  Cevaplamak için giriş yapın

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.