‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’ oyununun yazarı Stefan Tsanev Moda Sahnesi’ne konuk oldu

stefantsanevTürkiye’de, Jeanne d’Arc’ın öteki ölümü, Sokrates’in Son Gecesi, Bütün Çılgınlar Sever Beni oyunlarıyla tanınan Bulgar oyun yazarı Stefan Tsanev geçtiğimiz Cumartesi Türkiye’deydi. 18 Ocak Cumartesi günü moda sahnesi’ne konuk olan Stevan Tsanev, 20.30’daki oyundan sonra izleyicilerle “Bütün Çılgınlar Sever Beni” üzerine sohbet etti.

Bulgar Tiyatrosu’nun önemli yazarları arasında yer alan Stefan Tsanev, 18 Ocak’taki “Bütün Çılgınlar Sever Beni” oyununun ardından oyuncuların da katılımıyla, oyunu yazma sürecine ilişkin seyircilerin sorularını yanıtladı.

Stefan Tsanev, oyunu yazarken nelerden esinlendiniz, sorusuna “zengin yaşam tecrübemden” cevabını verip eşinin de oyuncu olduğunu belirterek oyunu eşi için yazdığını söyledi. Kemal Aydoğan’ın rejisini çok başarılı bulan Tsanev, oyunda enstrüman olarak Arp’ın kullanılmasını, Maria karakterinin müziğiyle oyuna dahil olmasını, büyüleyici bulduğunu vurguladı

Bireyin trajedisini yansıtmak bütün dünyanın trajedisini yansıtmaktır.

Kendini, öncelikle bir şair olarak tanımlayan Stefan Tsanev, şair kökenli bir oyun yazarı olmasının, düşüncelerini daha kısa cümlelerle aktarabilmesine olanak verdiğini söyledi. Çağdaş Türk şairlerini de takip ettiğini, şairler arasında benzer fikirlerin dile getirilebileceğini söyleyen Tsanev “bir bireyin trajedisini yansıtırken aslında bütün dünyanın trajedisini yansıtırız.” dedi.

Bugüne dek yirminin üzerinde şiir kitabı yayınlanan, otuz kadar oyun yazan Tsanev, genelde tarihten ve tarihsel olaylardan ilham aldığını, Orta Çağ’da bile “Bütün Çılgınlar Sever Beni” oyunundaki hikayenin benzerlerinin bulunduğunu söyleyerek Cervantes’in Don Kişot romanını örnek gösterdi.

Hüseyin Mevsim’in Türkçe’ye çevirdiği Kemal Aydoğan’ın yönettiği, sahne tasarımı Bengi Günay’ın, ışık tasarımı İrfan Varlı’nın yaptığı Bütün Çılgınlar Sever Beni” oyununda Mert Fırat, Aslı Tandoğan ve Volkan Yosunlu oynuyorlar.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.