Rai’nin asi sesi Rachid Taha, İstanbul’u salladı!

rachid-tahaRai müziğinin asi kralı, dünya medyasında “Cezayir’in Johnny Cash’e cevabı” olarak anılan Rachid Taha dün akşam İstanbul’da hayranlarıyla buluştu. İsyankar rock ve punk’ı, Rai müziği ile harmanlayan ünlü sanatçı Rachid Taha, bu yıl 5.’si düzenlenen Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında eşsiz bir konsere imza attı.

Sahneye “Walk on Wild Side” ile çıkan Taha, İstanbul’a duyduğu sevgiyi Türkçe, Arapça ve Fransızca olarak sıklıkla dile getirdi. Mısırlı sanatçı Ümmü Gülsüm için yazdığı şarkı Zoom Sur Oum’da seyircileri coşturan Taha, her parçada artan ritmiyle dinleyicilere unutulmaz bir konser verdi. Sık sık seyircileri sahne önüne davet eden Taha, dinleyenleri için bir de sürpriz hazırladı. Grubun udisi Hakim Hamadouchi Türkçe olarak ‘Aldırma Gönül’ü söylerken tüm salondan büyük bir alkış yükseldi ve dinleyiciler şarkıya hep birlikte eşlik etti.

Sahnede selfie

Enerjisi ile konser boyunca kimseyi yerine oturtmayan Rachid Taha, izleyicileri sahne önüne davet etti. Sahne önünde kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyen hayranlarını kırmayan Taha, hem şarkı söyledi hem de onlarla bol bol selfie çektirdi.

“Voila Voila” şarıkısıyla ırkçı eğilime karşı dikkat çekmişti

Rachid Taha konserde Voila Voila yanında The Clash’in meşhur “Rock the Casbah” ve “It’s now or never” cover’larını da seslendirdi. Ya Rayah parçasını seyirciler ile beraber söyleyen Taha, sahneden birlik mesajları vermeyi de ihmal etmedi. Irkçılığın, ayrımcılığın, önyargıların her topluma zarar verdiğini ifadeden Taha, kendini müzikle ifade edebildiği için mutlu olduğunu söyledi.

Yirmi yılı aşkın bir zamandır birlikte çalıştığı İngiliz prodüktör Steve Hillage ile Kuzey Afrika melodileri içeren rock ve elektronik tabanlı bir müzik yaratmayı başaran Taha, “Voila Voila” şarkısıyla bir zamanlar Fransa’da artmakta olan ırkçı eğilime karşı dikkat çekmişti.

Sıra dışı müzisyenleri 5 yıldır müzikseverlerle buluşturan ‘Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri’ bu sene Yasmin Levy, Farid Farjad gibi isimleri dinleyicileri ile buluşturdu. Konserler kapsamında önümüzdeki günlerde Afro Cuban All Stars gibi isimler de İstanbul’da sahne alacak.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.