Minstrels Era konseri

minstrels_era11 Aralık 2009, Cuma, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, saat 20:00

Derya Türkan: klasik kemençe

Uğur Işık: çello

Renaud Garcia-Fons: kontrbas

Osmanlı enstrümantal müziği eserleri, ilk defa 17. yüzyılın ilk çeyreğinde, imparatorluk başkenti İstanbul’da yaşayan Avrupalılar tarafından notaya alındı. Ancak, Alberto Bobowski ve Dimitrius Cantemir gibi tarihçi olarak tanınan kişilerin notaya kaydettikleri bu eserlerin çoğu zamanla unutuldu ve sonraki yüzyıllarda hemen hiç çalınmadılar.

Türkiye’nin önde gelen kemençe virtüozu Derya Türkan, bu eserleri projesinde Türkiye’nin seçkin çelisti Uğur Işık ile tanınmış Fransız kontrbasçı Renaud Garcia-Fons’un eşliğinde çağdaş bir yorumla icra ediyorlar. Geleneksel orient bir enstrüman olan kemençenin sınırları eserlerin icrasında yüksek bir müzikal çizgide seyrederken, çello ile kontrbasın tınılarıyla beraber yepyeni bir ses sentezi oluşturuyor.

Konserde yeralan eserler, Osmanlı padişahının İstanbul Sarayı’ndaki özel dairesinde dinlemesi için bestelenmişlerdir. Besteciler, imparatorluğu oluşturan değişik uluslara mensup kişilerdir ve eserler Osmanlı İmparatorluğu’na 17. yüzyılda hâkim olan ezgi anlayışını yansıtmaktadır.

Çoğu ilk defa çalınan üç asır öncesinin eserleri, parlak ezgi yanısıra modern anlayış çizgisindeki refakatin neticesinde, bugün de rahatlıkla anlaşılabilecek bir kimliğe bürünüyor.

Berlin Filarmoni, Het Concertgebouw (Amsterdam), Vredenburg (Utrecht), Cankarjev Dom (Ljubljana), Philharmonie Essen, Henry Crown Philharmonic gibi dünyaca ünlü salonlarda gerçekleştirdikleri performansların ardından, Minstrels Era Türkiye’de ilk kez seyirci karşısına çıkıyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.