Mehmet Çebi koleksiyonu Sharjah İslam Uygarlıkları Müzesi’nde!

Mehmet Çebi

Türkiye’nin önemli çağdaş hat koleksiyoncularından biri olan Mehmet Çebi’nin, usta sanatçıların hilye çalışmalarının yer aldığı özel koleksiyonundan yaklaşık 64 eser, Dr. Ulrike El-Hamis küratörlüğünde Dünyanın en seçkin sanat müzelerinden biri olan Sharjah İslam Uygarlıkları Müzesi Sanat Galerisinde sergilenecek.

Mehmet Çebi’nin, “Hilye-i Şerif” ya da “Hilye-i Nebevi” gibi isimlerle de bilinen ve Hz. Muhammed’in özelliklerini; fiziksel, insani ve ahlaki niteliklerini, tavır ve hareketlerini anlatan koleksiyonunda yer alan eserler arasında daha önce pek çok uluslararası hat sanatı yarışmasında jüri heyeti üyelikleri ve başkanlıklarında bulunan Hasan Çelebi’nin de eserleri mevcut.  Özellikle Türk-İslam Sanatları hususunda nadide eserleri ve bu sanata olan benzersiz katkıları ile tanınan Hüseyin Gündüz, Eyüp Kuşçu, Fevzi Günüç, Gürkan Pehlivan, Levent Karaduman, Ahmet Bursalı gibi isimlerin yanı sıra Ahmet Faris Rızk, Cevat Huran, Said Abuzeroğlu, Abdürrezzak Karakaş, Muhammed Cevatzade, Habip Ramazanpur, İhsan Ahmedi gibi uluslararası sanatçıların eserleri de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

12 Kasım 2012 – 10 Ocak 2013 Tarihleri arasında sergilenecek ‘Hüsn-ü Hat Sergisi’ 12 Kasım 2012, saat 18:30’da Sharjah Emiri ve yüksek konsey üyesi Şeyh Dr. Sultan Bin Muhammed El-Kasımi’nin katılımları ile açılacak. 2 ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan serginin yer alacağı Sharjah İslam Uygarlıkları Müzesi Sanat Galerisi, İslam dünyasına ait 5.000’den fazla tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Bu serginin kaynağı olan eserlerin sanat tarihi açısından kritik gelişmelere işaret ettiğini dile getiren Çebi, şunları kaydetti:

”Sergide yer alan hilyelerin birçoğu, alışılmış tertiplerden farklılıklar gösterir. Kişisel bir gayretle, cesur bir atılımla, hattatların özgür sanat eğilimlerinin kışkırtılmasıyla ve onlara imkân tanınmasıyla, yine geleneksel sanatlar ölçüleri içinde, fakat bugüne kadar denenmemiş yeni formlar ve yeni tasarım orijinal hilyeler ortaya konmuştur. Bu sergi ile Allah ve Resulullah sevgisinin bir ibadet aşkıyla sanat haline dönüşmesi demek olan, hat sanatımızın en güzel eserlerini Türk –İslam medeniyetimizin müşahhas örnekleri olarak bütün sanatseverlere göstermek istiyoruz.”

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.