Mahmut Yesari 88 yıl sonra yeniden Cibali’de

mahmut-yesariKadir Has Üniversitesi ve Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi işbirliğiyle 28 Şubat 2014 Cuma günü düzenlenecek etkinliklerle Türk edebiyatında Çoban Yıldızı, Çulluk, Pervin Abla ve Yakacık Mektupları başta olmak üzere birçok unutulmaz esere imza atan Mahmut Yesari ölümünün 88. yılında Kadir Has Üniversitesi’nde anılacak.

Onlarca roman, yüzlerce öykü ve elliden fazla oyunda imzası bulunan geçmişin renkli siması Yesari’nin bugün sadece sahaflardan bulunabilen kitapları, zengin bir edebi dile sahip olmalarına rağmen, artık basılmıyor.

Mahmut Yesari’nin bir dönem çalışmış olduğu Cibali Tütün Fabrikası’nın şimdi Kadir Has Üniversitesi’ne dönüştürülen binasında, Kadıköy Belediyesi Mahalle Evi’nde faaliyet gösteren Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi ile Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek etkinliğin amacı yazarın kitaplarının yeniden basılarak okuyucular ile buluşturulması.

Anma programı Yesari’nin yazdığı ‘Pencereden Pencereye’ adlı oyunun sahneye konulması ile başlayacak. Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi’nin katılımcıları tarafından hazırlanan ‘Yesari’ye Yolculuk’ belgeselinin gösterimi sonrasında düzenlenecek panelde ise Yesari’nin farklı dönemlere ait eserleriyle ilgili bildiriler katılımcılar ile paylaşılacak. Program ‘Çulluk’ romanına da konu olan Cibali Tütün Fabrikası’nın yeni yüzü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek özel gezi ile son bulacak.

 

Adres :Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü, D Blok Büyük Salon

Tarih :28 Şubat 2014, Cuma (Yarın)

Saat :13:00 – 17:30

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.