Kadir İnanır: Türkiye’de siyaset bir liderin tekelinde!

Kadir İnanır

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ve Manas Evleri’nin ana sponsorluğunda; Festival Concept International organizasyonu ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ilk güne Kadir İnanır damgasını vurgu!

 

3. Malatya  Uluslararası Film Festivali 2. gününe “Onur Ödülü”ne layık görülen Kadir İnanır basın toplantısı ile başladı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kadir İnanır, Malatya Film Festivalinin henüz 3. yılında olmasına karşın üçüncü sıraya yerleşmiş bir festival olduğunu ve giderek de zirveyi zorlamaya başlayacağını söyledi. İnanır, Malatya’da, film festivalinin başarılı olması için tüm şartların mevcut olduğunu, buna sanat dünyasında sivrilmiş Malatyalıların da katkı sunduğunu vurguladı.

 

Yeni Film Müjdesi

 

Kadir İnanır, toplantıda geçtiğimiz dönemde geçirdiği rahatsızlığı ile ilgili olarak “Tanrıyla daha yapılacak çok işimiz varmış galiba” diyerek esprili bir dille sağlık durumunun iyi olduğunu da belirtti. Ardından da yönetmenliğini üstleneceği bir filmin de müjdesini verdi; fakat Konya’da çekeceği bu film için kurak bir mevsim döneminin olması gerektiğini söyleyen İnanır, mevsim koşullarını beklediklerini vurguladı.

 

Bu yıl kendisine 4 diziden teklif geldiğini; ancak hiçbirini kabul etmediğini söyleyen İnanır bunun nedeni olarak da “Sinemada anlatmak istediğim dilin dizide de olmasını isterim” diyerek dizi sektörünü eleştirdi. “Asıl olan senaryoydu; ancak bu alanda yetişemeyince romanlarımıza saldırdılar, büyük yazarlarımızın romanlarını dizi film haline getirdiler. Onlar da bitince eski filmlere saldırmaya başlandı” dedi.

 

“Siyaset Bir Siyasî Liderin Tekelinde”

 

Bir gazetecinin, ”Aktif siyaset olmayı düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Kadir İnanır, “Bu ülkede siyaset yapmak artık siyasî liderin tekelindeyse, halkın kendisinin temsili yoksa benim orada kavga etmekten başka bir işim kalmaz. Kendi işimde siyaset yaparım diye düşünüyorum” yanıtını verdi. İnanır, Türkiye’deki seçim kanununun değişmesi ve halkın iradesinin mecliste yer alması durumunda ise hiç düşünmeden politikaya gireceğini de ekledi.

 

“Toplumda Büyük Bir Gerilim Var”

 

Terör olaylarına da değinen Kadir İnanır, “Toplumda büyük bir gerilim var. Bunun ortadan kaldırılması için dostluk ve kardeşlik adeta marş haline getirilmelidir. Ben bir sanatçı olarak gerginliğin ortaya kalkması için elimden ne gelirse yapmaya hazırım. Herkes de üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

Filmlerin Yarışı Başladı

3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde yarışmacı filmler vizyona girdi. Uluslararası Film Yarışması kategorisinde yarışan Taş Kafa (Bullhead) ve No (No), Malatya Park AVM’de vizyona girerken, Ulusal Film Yarışması’nda yarışan Ferah Feza ve Şimdiki Zaman da Yeşil Sinema’da seyirciyle buluştu. Sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmacı filmlerden Ferah Feza ve Şimdiki Zaman filmlerinin yönetmen ve oyuncuları da salondaydı. Gösterimlerin ardından sinemaseverler,  Ferah Feza ve Şimdiki Zaman filmlerinin yönetmen ve oyuncularla birebir sohbet etme imkânı buldu.
Ulusal Film Yarışması kategorisinde ilk vizyona giren film Elif Refiğ’in senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Ferah Feza” oldu. Seyircinin yoğun ilgi gösterdiği filmi Elif Refiğ, filmin başrol oyuncularından Sitare Akbaş ile birlikte izledi. Filmin sona ermesiyle seyircilerle söyleşi yapan ikili, sorulara da içtenlikle yanıt verdi. Elif Refiğ, “İnşallah son filmim olmaz. Daha film çekmek istiyorum” dedi. Film, baskıcı babası Raif ve acar arkadaşı Kısmet’le Tuzla tersane bölgesinde tedarikçi olarak çalışan yirmi yaşında hayalci bir genç olan Ali’nin uzaklara gitmek isteğini konu almaktadır.

Ferah Feza’nın hemen ardından Yeşil Sinema’da gösterime giren bir diğer film “Şimdiki Zaman” da seyirciden büyük ilgi gördü. Yönetmen Belmin Söylemez’in ve oyuncular Sanem Öge, Şenay Aydın ve Ozan Bilen’in de salonda seyirciyle birlikte izlediği film seyirciden büyük alkış aldı. Filmin ardından sinema salonunda söyleşi yapan Şimdiki Zaman ekibi, gösterilen ilgiden mutlu oldular. Film, 28 yaşında üniversite mezunu işsiz ve eski kocasını unutmak isteyen Mina’nın Amerika’ya gitme mücadelesini anlatıyor.

 

Yorum Yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.