Doğuş Üniversitesi Liseler Arası Edebiyat Yarışması 2013

Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından dördüncü kez düzenlenen İstanbul Liseler Arası Edebiyat yarışması bu yıl deneme türünde gerçekleştirilecektir. Yarışma ile ilgili detaylar şöyledir:

KONU: ‘Kültürlerin Buluşması ve Edebiyat’

TÜR: Deneme

AMAÇ: Lise öğrencilerinin kültür ve edebiyata olan ilgisini arttırmak ve analitik düşünme yetilerini geliştirerek onların duygu ve görüşlerini düzgün ve tutarlı bir biçimde ifade etmelerini desteklemek.

YARIŞMAYA KATILABİLECEKLER: İstanbul’daki liselerin 3. ve 4. sınıf öğrencileri

YAZILARIN SON TESLİM TARİHİ: 2 Nisan 2012

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI: 2 Mayıs 2012

KATILIM KOŞULLARI: 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yazdığı ve edebiyat öğretmenlerinin onayladığı en fazla iki adet deneme yazısı ile isteyen her lise yarışmaya katılabilir.

YARIŞMA KOŞULLARI

• Deneme yazıları en fazla 1000 kelime olabilir.

• Yazıların daha önce herhangi bir yarışmaya sunulmamış ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

• Metinler A4 dosya kâğıdına ve 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman karakterinde, iki satır aralıklı olarak hazırlanacaktır.

• İsim, soy isim ve okulun adı metnin üzerine yazılacak ve yarışma formu ile birlikte, 4 kopya olarak zarf içinde elden ya da posta yoluyla Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığına teslim edilecektir.

BAŞVURU ADRESİ:

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı

Doğuş Üniversitesi

Zeamet Sokak No: 21 H-Blok Kat: 4

Acıbadem, Kadıköy 34718 İstanbul

DEĞERLENDİRME KURULU

Prof. Dr. Dilek Doltaş: Akademisyen ve yazar. Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı. Yayınlanmış birçok ulusal ve uluslararası makalesi , eleştiri ve deneme yazısı ve üç kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Işın Öner: Akademisyen, araştırmacı ve yazar. Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Programları Koordinatörü. Yayımlanmış birçok ulusal ve uluslararası makalesi , eleştiri çeviri kuramları, tarihsel çeviri araştırmaları, terimce ve çeviri eğitiminde yöntem konularında kitapları bulunmaktadır. Teknik yazarlık konusunda önde gelen kuruluşlardan TEKOM Türkiye’nin kurucularındandır.

Doç. Dr. Ayşe Nihal Akbulut: Akademisyen, çevirmen. Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi. Yazın çevirisi yayınları; çeviribilim alanında bilimsel makaleleri; çeviribilim ve dil üzerine yazılmış kitap ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Yard. Doç. Dr. Oya Berk: Akademisyen. Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi. Edebiyat ve sanat dergilerinde yayınlanmış eleştiri yazıları ve makaleleri vardır.

Yrd. Doç. Dr. Mine Özyurt Kılıç: Akademisyen. Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi. Ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınlanmış makaleleri, eleştiri yazıları ve çevirileri bulunmaktadır.

DEĞERLENDİRME ŞEKLİ

Birinci elemeyi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri yapacak ve onların seçtiği en iyi 12 deneme yazısı finale kalacaktır.

İkinci aşamada yarışma jürisi en iyi ilk üç yazıyı sırasıyla belirleyecektir.

Deneme yazıları finale kalan 12 öğrenciye ‘Başarı Sertifikası’, diğer tüm katılımcı öğrencilere ise ‘Katılım Belgesi’ verilecektir.

ÖDÜL TÜRÜ VE MİKTARI

Birincilik ödülü: 1500 TL

İkincilik ödülü: 1000 TL

Üçüncülük ödülü: 750 TL

ÖDÜL TÖRENİ

2 Mayıs 2012 Çarşamba

Doğuş Üniversitesi, H-Blok Tiyatro Salonu

YARIŞMA TAKVİMİ

Birinci Eleme 3-19 Nisan 2012: Tüm metinler İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri tarafından değerlendirilecek ve en iyi 15 deneme yazısı seçilerek yarışma jürisine gönderilecektir.

İkinci Eleme 20-30 Nisan 2012: Birinci elemeyi geçmiş olan 15 metin yarışma jürisi tarafından değerlendirilecek ve ilk üç dereceye giren deneme yazıları sırası ile belirlenecektir.

Sonuçların İlanı: 2 Mayıs 2012 Çarşamba günü Doğuş Üniversitesinde yapılacak bir törenle açıklanacak ve aynı gün saat 19:30 itibariyle üniversite web sitesinde yayınlanacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ar.Gör. Murat Sayım ve Ar.Gör. Gamze Soral

Tel: 0216 544 55 55 / 1453

Fax: 0216 544 55 33

e-mail:

 

Yorum yapın

Yorum yapmak için buradan giriş yapmalısınız.